„Digital Skills in the Future of Work”: debata dotycząca przemysłu
Opublikowano 18.06.2024 19:43

EU4Dual jest pierwszym Uniwersytetem Europejskim dedykowanym studiom dualnym, czyli takim, które łączą teorię z praktyką. Politechnika Koszalińska jest jedyną uczelnią w Zachodniopomorskiem biorącą udział w projekcie uniwersytetów europejskich i jedną z zaledwie 23 w kraju. W działalność konsorcjum zaangażowane są również przedsiębiorstwa z każdego z uczestniczących krajów, które wspólnie ze światem nauki chcą promować innowacyjne kształcenie i poszukiwać nowych talentów.

Podczas popołudniowej sesji konferencji „Digital Skills in the Future of Work”, odbyły się dyskusje panelowe ściśle dotyczące biznesu.  Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby-Przemysłowo-Handlowej a zarazem przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Koszalińskiej, zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące Izby. Opowiedział o głównych zadaniach instytucji, w szczególności reprezentowania interesów podmiotów gospodarczych w zakresie ich działalności.

Piotr Huzar mówił też o bieżących działaniach a w szczególności otworzeniu warunków do funkcjonowania i rozwoju podmiotów gospodarczych działających w Koszalinie i regionie Pomorza Środkowego. Podczas spotkania poruszono kwestie dotyczące samego Koszalina i możliwości gospodarczych miasta. Dyskusja otworzyła pole do rozmowy o potrzebach rynku pracy i wymiany doświadczeń w zakresie relacji uczelnia – firmy partnerskie.

Ważnym punktem spotkania była debata dotycząca przemysłu, w której udział wzięli przedstawiciele firm współpracujących z Politechniką Koszalińską.

Wśród reprezentantów byli między innymi: Hanna Macyra, HR Manager w firmie GEA; Jakub Piniarski, HR Manager Kronospan Szczecinek i Piotr Bartkiewicz, prezes GlobalLogic w Koszalinie i członek Przemysłowej Rady Konsultacyjnej w EU4Dual (EU4Dual Industry Consultative Council). W ramach dyskusji, rozmawiano o sztucznej inteligencji i jej wpływie na edukację, zagrożeniach i możliwościach, jakie otwierają przed ludźmi nowe technologie czy przygotowaniu studentów na doświadczenia ze sztuczną inteligencją.

Poruszono tematy dotyczące zachęcenia młodych osób do studiowania, poszukiwania satysfakcjonującej pracy przez absolwentów uczelni i programu edukacji w modelu dualnym. Dzisiejszą debatę poprowadził prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK. a równocześnie koordynator EU4DUAL na Politechnice Koszalińskiej.

Podczas wydarzenia odbyło się również podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Koszalińską a Narodowym Uniwersytetem Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy. W ramach porozumienia uczelnie będą promować i wzmacniać współpracę akademicką. Porozumienie dotyczy możliwości prowadzenia wspólnych badań i wymiany akademickiej.

Projekt EU4DUAL zakłada powstanie programu edukacji nastawionego na kształcenie praktyczne. Wszystko w oparciu o ścisłą współpracę z otoczeniem gospodarczym. Dodatkowym działaniem będzie stworzenie, odnoszącego się do idei life long learning, systemu szkoleń, certyfikatów czy uznawania efektów uczenia się, uzyskanymi poza szkolnictwem, tzw. mikropoświadczeniami.

Zainicjowanie i pogłębienie współpracy instytucjonalnej pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego a przedsiębiorstwami jest ambitnym założeniem i dotąd niespotykanym na tak wysokim poziomie współdziałania. Politechnika Koszalińska stale poszerza listę firm, także o zasięgu ogólnopolskim, zapewniających uczelni wsparcie w realizacji umiędzynarodawiającego projektu Uniwersytetu Europejskiego EU4Dual.

Trzydniowa konferencja „Digital Skills in the Future of Work” jest jednym z zadań projektu „EU4Dual4Ukraine”, realizowanego przez Politechnikę Koszalińską, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie", projekt „EU4DUAL4Ukraine"; umowa o współpracy nr BNI-UE-2023-5.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska