Reprezentanci EU4Dual dyskutują o edukacji dualnej
Opublikowano 18.06.2024 13:15

Prezentacja uczelni i realizowanych projektów, dyskusja na temat planowanych celów w projekcie EU4Dual – to tylko kilka z punktów bogatego programu międzynarodowej konferencji „Digital Skills in the Future of Work”, która trwa na Politechnice Koszalińskiej.

Poranną sesję konferencyjną rozpoczęto od zwiedzania kampusów uczelni. Była to dobra okazja do prezentacji zaplecza badawczego Politechniki Koszalińskiej.  Goście międzynarodowej konferencji mieli okazję zobaczyć nie tylko sale wykładowe i laboratoryjne ale i projekty na co dzień realizowane przez studentów PK oraz aparaturę, z której korzystają podczas prowadzonych badań.

Zaplanowano osobne spotkania dla Rady Rektorów i osób zaangażowanych w Grand Challenges (Kluczowe Wyzwania). Rektorzy skupią się na zagadnieniach dotyczących strategii modelu szkolnictwa dualnego. Cele dotyczące najbliższej współpracy zostaną omówione na sesji dotyczącej Kluczowych Wyzwań. 

Politechnika Koszalińska jest współkoordynatorem pakietu roboczego nr 3 (WP3) – Innovation Challenges (Innowacyjne wyzwania). Wspólnie z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Sawonii nasza uczelnia skupia się na utworzeniu systemu zarządzania pracą nad tzw. grand challenges, którymi są: future of work, green economy oraz healthy living. WP3 zakłada również ustanowienie struktur wsparcia oraz planowania niezbędnych do sporządzenia ofert wspólnych studiów dualnych. Liderem pakietu jest dr hab. Mirosław Wesołowski, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej , Środowiska i Geodezji.

Nasza uczelnia jest współliderem jednego z kluczowych wyzwań, czyli future of work, które ma na celu wypracowanie mechanizmów kształcenia, badań i kooperacji odpowiadających potrzebom przyszłego rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań związanych z przemysłem przyszłości. Future of work ma zatem na celu działać horyzontalnie i skupiać się nie tylko na elementach technologicznych, ale też na organizacyjnych obszarach badawczych.

Z tego powodu WP3 jest bezpośrednio związany z pakietem roboczym nr 5 (WP5), czyli Dual-Research for Social Impact (Wspólne badania na rzecz oddziaływania społecznego), któremu przyświeca cel ustanowienia mechanizmów, wspólnych zasobów i narzędzi do prowadzenia kolektywnych projektów badawczych, wspólnego ubiegania się o granty badawcze itp. WP5 dąży do opracowania wspólnego podwójnego doktoratu. W prace nad pakietem zaangażowani są prorektorzy Politechniki Koszalińskiej: dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK i dr hab. Krzysztof Wasilewski oraz Igor Walczak z Biura Mobilności Międzynarodowej.

Po południu odbędą się dyskusje panelowe, prezentacja Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i debata dotycząca przemysłu, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele firm współpracujących z Politechniką Koszalińską. 

Głównym organizatorem wydarzenia jest Politechnika Koszalińska. To jedno z zadań projektu „EU4Dual4Ukraine” realizowanego przez Politechnikę Koszalińską, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie", projekt „EU4DUAL4Ukraine"; umowa o współpracy nr BNI-UE-2023-5.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska