W międzynarodowym gronie o przyszłości pracy
Opublikowano 17.06.2024 15:44

Przedstawiciele wielu krajów uczestniczą w konferencji „Digital Skills in the Future of Work” („Cyfrowe umiejętności w przyszłości pracy”). Konferencja potwa 17-19 czerwca br. i skupia się na obszarach priorytetowych, wyznaczonych przez Uniwersytet Europejski EU4Dual. Ma na celu wymianę doświadczeń i wiedzy, a także podniesienie poziomu współpracy między EU4Dual a uczelniami ukraińskimi zaangażowanymi w realizację projektu.

W konferencji biorą udział partnerzy Uniwersytetu Europejskiego, reprezentanci biznesu i przedstawiciele trzech ukraińskich uczelni, które realizują – wspólnie z Politechniką Koszalińską – projekt „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie” – „EU4Dual4Ukraine”. To nie tylko okazja do nawiązania przyszłej współpracy, ale również wymiany doświadczeń między reprezentantami uczelni.

W programie konferencji uwzględniono wypowiedzi partnerów z Uniwersytetu Europejskiego i reprezentantów instytucji otoczenia biznesu w zakresie wsparcia międzynarodowego i instytucjonalnego. Dodatkowo zostaną zaprezentowane wstępne wyniki badań polsko-ukraińskich grup badawczych, realizujących projekt „EU4DUAL4Ukraine”.

17 czerwca br. odbyła się oficjalna inauguracja konferencji. Wielu międzynarodowych gości powitała rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

– Naszym celem na najbliższe trzy dni jest promowanie wymiany doświadczeń i wiedzy, a także zwiększenie poziomu współpracy między uniwersytetami zaangażowanymi w ten ambitny projekt – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Świat szybko się zmienia ze względu na transformację cyfrową i postęp technologiczny. Rewolucja cyfrowa to nie tylko nowe technologie, ale także ludzie. To naprawdę wielka przyjemność widzieć wszystkich państwa razem. Jest to dowodem naszej różnorodności i integracji, dzięki czemu możemy uczyć się od siebie nawzajem i rozwijać umiejętności cyfrowe. Jestem przekonana, że nasze wspólne wysiłki doprowadzą do znaczących rezultatów i wzmocnią partnerstwa.

Konferencja, która odbywa się w Mielnie, została podzielona na panele dyskusyjne i osobne spotkania przeznaczone dla rektorów. Podczas tych ostatnich przedstawiciele uczelni przedstawią strategie działania w ramach EU4Dual. Prorektorzy: dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK i dr hab. Krzysztof Wasilewski oraz dr hab. inż. Mirosław Wesołowski, prof. PK opowiedzieli o postępach w realizacji projektu, badaniach i innych przedsięwzięciach naukowych, niekoniecznie dotyczących międzynarodowego aliansu.

Podczas dyskusji panelowych przedstawiciele uczelni rozmawiają o sztucznej inteligencji w badaniach, badaniach dotyczących inżynierii biomedycznej, projektach naukowych realizowanych przez PK z uczelniami ukraińskimi, a są to: Narodowy Uniwersytet Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy, Iwano-Frankiwski Narodowy Uniwersytet Medyczny, Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka. Podczas dzisiejszej części konferencyjnej reprezentantki i reprezentanci ukraińskich uczelni opowiedzą o uczelniach, co stworzy możliwości do zawarcia współpracy w ramach wymiany akademickiej i prowadzenia wspólnych badań.

18 i 19 czerwca br. odbędą się dyskusje panelowe, spotkania Rady Rektorów, Komitetu ds. Zarządzania, prezentacja Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W debacie dotyczącej przemysłu wezmą udział przedstawiciele firm współpracujących z Politechniką Koszalińską: GlobalLogic, Kronospan, GEA Tuchenhagen, Espersen. Konferencję zakończy panel dyskusyjny dotyczący komunikacji międzykulturowej wraz z warsztatami.

W konferencji biorą udział przedstawiciele uczelni z Finlandii, Niemiec, Austrii, Malty, Węgier, Słowacji, Gruzji i Ukrainy. Uczestniczą osoby bezpośrednio odpowiedzialne za realizację działań EU4Dual na Politechnice Koszalińskiej: Ewa Bałasz, kierownik Biura Mobilności Międzynarodowej (BMM); Katarzyna Kaleta, project manager EU4Dual na Politechnice Koszalińskiej, Aleksandra Zając, koordynator programu Erasmus+ i mobilności międzynarodowej; Igor Walczak, odpowiedzialny za działania w WP5; Ewa Łuczak, Joanna Stankiewicz-Majkowska i Edyta Halista-Telus. Podczas trzydniowego wydarzenia obecni są również: Ewa Rybczyńska i Robert Szpak z Biura Mobilności Międzynarodowej. Udział w konferencji jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Politechnika Koszalińska. To jedno z zadań projektu „EU4Dual4Ukraine” realizowanego przez Politechnikę Koszalińską, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie", projekt „EU4DUAL4Ukraine"; umowa o współpracy nr BNI-UE-2023-5.

EU4Dual to sojusz 9 europejskich uczelni ukierunkowany na kształcenie dualne i praktyczne, czyli ściśle powiązane z biznesem i przemysłem. Studia dualne i praktyczne to nowoczesny model kształcenia łączący tradycyjne zajęcia akademickie z pracą zawodową. Zadaniem EU4DUAL będzie zatem rozwijanie kształcenia praktycznego. EU4DUAL jest pierwszym tego typu projektem nakierowanym na kształcenie dualne i praktyczne oraz wzmacnianie więzi między badaniami a potrzebami przemysłu. W konsekwencji pozwoli to sprostać wyzwaniom gospodarczym i społecznym współczesnej Europy. Politechnika Koszalińska stawia sobie za cel wspólne wypracowanie programów nastawionych na kształcenie praktyczne oraz propagowanie dobrych praktyk w kraju i całej Unii Europejskiej. Kolejnym celem jest wzmocnienie współpracy z otoczeniem gospodarczym, aby jak najskuteczniej łączyć prowadzone badania z oczekiwaniami partnerów przemysłowych. Koszalińska uczelnia prestiżowym gronie 21 polskich uczelni uczestniczących w sojuszach uniwersytetów europejskich.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska