Podsumowanie projektu energetycznego zwieńczone „Eko-Piknikiem”
Opublikowano 14.06.2024 14:50

Warsztaty naukowe, prezentacja firm branży energetycznej, pokazy nowoczesnego sprzętu i ciekawa dyskusja – to tylko niektóre atrakcje zorganizowanego w piątek (14 czerwca br.) w Politechnice Koszalińskiej „Eko-Pikniku”. Wydarzenie było zwieńczeniem projektu energetycznego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej zatytułowanego „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych”.

Celem imprezy było popularyzowanie nauki, w szczególności z zakresu energetyki. Uczestników wydarzenia przywitała rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński.

- O wyjątkowości wydarzeń świadczy wiele aspektów, w tym ludzie, miejsce i tematyka. Spotykamy się w Politechnice Koszalińskiej, uczelni, która za swój cel strategiczny obrała energetykę. Chcemy tworzyć tak zwane wyspy doskonałości w obszarze badań i kształcenia. Politechnika jest uczelnią otwartą na współpracę i kształci na kierunkach energetycznych – mówiła prof. Danuta Zawadzka. - Energetyka to temat, który łączy nas wszystkich. Dostrzegliśmy jego wagę i uważamy, że naszą rolą jest upowszechnianie wiedzy z tego zakresu. Właśnie z tego powodu odbywa się to wydarzenie upowszechniające nowoczesne technologie.

- Jest to zakończenie projektu realizowanego w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II” dedykowanego szkołom i przedstawicielom samorządu i biznesu. Ukoronowaniem tego projektu jest dzisiejsze spotkanie – powiedział prof. Waldemar Kuczyński.

W bogatym programie wydarzenia uwzględniono panele dyskusyjne. W pierwszej dyskusji zatytułowanej „Funkcjonowanie obszaru samorządowego w dobie przemian energetycznych” wzięli udział: prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej; Stanisław Gawłowski, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Klimatu i Środowiska; Tomasz Bernacki, zastępca prezydenta Koszalina ds. komunalnych; Waldemar Miśko, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Łukasz Szeląg, prezes Stowarzyszenia Energii i Wodoru WKlaster.

Tematy kolejnych debat to: „Transformacja energetyczna w Polsce i regionie środkowopomorskim”, „Perspektywy rozwoju nowych technologii energetycznych” i „Implementacja rozwiązań prawnych i technicznych z obszaru energetyki w środowisku przemysłowym Pomorza Środkowego”. W programie znalazł się także wykład na temat zielonej energii.

W kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich 2 w ramach „Eko-Pikniku” zaproponowano różnego rodzaju pokazy i konkursy. W wydarzeniu wzięły udział lokalne firmy związane z branżą energetyczną, przedstawiły zakres swojej eko-działalności. Prezentowane były również m.in.: elektryczne samochody, śmieciarki, autobusy i ciężarówka, oraz urządzenia z zakresu energetyki odnawialnej. Była też okazja do rozmowy ze specjalistami z branży energetycznej. Nie zabrakło smakołyków kulinarnych – słodyczy i wytrawnych przekąsek.

Przypomnijmy, że realizowany od grudnia 2023 r. projekt „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych” był adresowany przede wszystkim do uczniów szkół średnich, przedstawicieli samorządów i do sektora przemysłowego. Celem było podniesienie świadomości społecznej w zakresie wykorzystania różnych układów energetycznych (energetyka jądrowa, wodorowa, szeroko rozumiany obszar odnawialnych źródeł, jak energetyka wiatrowa i fotowoltaika). Realizacją zajmował się Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (dawny Wydział Mechaniczny), który był również jego pomysłodawcą. W ramach projektu zostało zrealizowanych dziewięć wykładów.

Projekt jest finansowany z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Wykłady i transmisja z wydarzenia były transmitowane przez Studio HD Platon PK i dostępne na profilu FB WIMiE.