Prof. dr hab. inż. Jerzy Woźnicki jest od wtorku (11 czerwca 2024) 11. Doktorem Honoris Causa Politechniki Koszalińskiej. Nadanie najbardziej zaszczytnego akademickiego tytułu odbyło się podczas uroczystych obchodów 56-lecia naszej uczelni.
Obchody jubileuszu zostały połączone z nadzwyczajnym posiedzeniem Senatu Politechniki Koszalińskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. prof. Piotr Zientarski, członek Trybunału Stanu i Urszula Nawrocka, doradczyni w gabinecie ministra nauki, Dariusza Wieczorka. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, koszalińscy radni, przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni, szefowie instytucji państwowych i samorządowych, a także przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji zawodowych.
„Nikt nie jest dobry przez przypadek”
Witając gości i członków społeczności akademickiej, rektor Politechniki Koszalińskiej podsumowała kończącą się kadencję władz uczelni. Wspomniała o trudnościach: o pandemii, wojnie na Wschodzie, niżu demograficznym. Podkreślała też liczne sukcesy, wśród których najważniejsze było uzyskaniu uprawnień akademickich we wszystkich wiodących dyscyplinach naukowych, przystąpienie uczelni do Uniwersytetu Europejskiego EU4Dual, a także przyjęcie Strategii Rozwoju Politechniki Koszalińskiej do 2030 roku.
– Tegorocznej uroczystości przyświeca sentencja Seneki – „Nemo est casu bonus” – „nikt nie jest dobry przez przypadek”. Naszą działalnością udowadniamy bowiem, że najtrudniejsze cele są do zdobycia przy obraniu prawidłowego azymutu, ustaleniu drogi zapewniającej osiągnięcie celu oraz wytrwałości i konsekwencji w realizacji zamierzeń – oceniła. – Absolutnie nic nie dzieje się przypadkiem.
Pani rektor mówiła o aktywności środowiska naukowego uczelni: licznych konferencjach organizowanych w murach Politechniki Koszalińskiej, a także o osiągnięciach publikacyjnych. Wyliczała przykłady współpracy z otoczeniem: przystąpienie uczelni do konsorcjum „Nauka dla Morza” i do dwóch dolin wodorowych, a także udział w projekcie dotyczącym kształcenia kadr dla energetyki jądrowej.
Wspomniała o awansie Politechniki Koszalińskiej w krajowych rankingach najlepszych szkół wyższych oraz w ważnym rankingu międzynarodowym. - W edycji 2024 Webometrics Ranking of World Universities umocniliśmy pozycję najlepszej uczelni na Pomorzu Środkowym. W porównaniu z 2023 rokiem awansowaliśmy o ponad 80 pozycji – z 296. miejsca na 210. wśród uczelni Europy Środkowej i Wschodniej – wyliczała prof. Danuta Zawadzka. - Jeszcze lepszy wynik nasza uczelnia uzyskała wśród szkół wyższych Unii Europejskiej. Poprawiliśmy rezultat zeszłoroczny o ponad 100 pozycji, awansując do siódmej setki instytucji szkolnictwa wyższego na niemal 5 tysięcy wszystkich w UE. Krótko mówiąc, Politechnika Koszalińska znalazła się w grupie 15 proc. najlepszych uczelni Wspólnoty.
Rektor uczelni chwaliła studentów za zaangażowanie: pracę w kołach naukowych i organizacjach studenckich, udział w konkursach, aktywność w Chórze Politechniki Koszalińskiej Canzona i w grupach wokalnej i teatralnej.
- Staramy się być otwarci na współczesne oczekiwania ludzi młodych, którzy chcą - bo potrafią - uczyć się szybciej, szybciej wchodzić na rynek pracy, a praktyką - w większym niż dotąd stopniu - wspierać naukę i zdobywanie wiedzy – dodała prof. Danuta Zawadzka. - To pokolenie ludzi mobilnych, wymagających, ambitnych, władających językami, łamiących stereotypy i zmieniających systemy. W Politechnice Koszalińskiej jesteśmy otwarci na wyzwania i oczekiwania naszego środowiska studenckiego i doktoranckiego.
Pani Rektor podkreśliła wagę wydarzenia: nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. dr. hab. Jerzemu Woźnickiemu. Wśród wielu zasług naukowca jest ta, szczególnie ważna dla koszalińskiej uczelni: wsparcie starań, dzięki którym w 1996 roku ówczesna Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie została przemianowana w Politechnikę Koszalińską.
- W tamtym roku, panie profesorze, stał się pan częścią także naszej wspólnoty akademickiej. Proszę teraz i zawsze czuć się w progach Politechniki Koszalińskiej jaku siebie w domu - mówiła.
Wniosek poparły senaty trzech uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Senaty uczyniły to na wniosek recenzentów: prof. Bogumiły Kaniewskiej, rektorki UAM w Poznaniu, prof. Teofila Jesionowskiego, rektora Politechniki Poznańskiej i profesora Tadeusza Słomki – rektora seniora AGH w Krakowie.
Awanse i gratulacje
Zanim jednak nastąpiła uroczystość nadania najwyższej godności akademickiej, ślubowanie złożyli młodzi naukowcy, którzy w ostatnim czasie obronili rozprawy doktorskie. Promocji doktorskiej dokonał prorektor ds. nauki, dr. hab. Błażej Bałasz, prof. PK.
Dyplomy doktora nauk technicznych uzyskane w dyscyplinie inżynieria mechaniczna odebrali z rąk rektor dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK: Dorota Laskowska i Kamil Banaszek (oboje są pierwszymi absolwentami Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej), a także Damian Grzesiak, Stanisław Pałubicki, Sebastian Węgrzyk i Jolanta Wróblewska-Krepsztul. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport uzyskali Iwona Radosz i Mateusz Zakrzewski. Dyplom doktora nauk technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne odebrali natomiast Marek Gąsiorowski i Radosław Gordon.
Podczas uroczystości list z życzeniami w związku z uzyskaniem tytułu profesora nauk inżynieryjno-technicznych odebrał dr hab. inż. Stanisław Duer, prof. z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki. Była też okazja do złożenia gratulacji dr. inż. Marcinowi Kruzelowi, który na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki uzyskał stopień doktora habilitowanego oraz Jolancie Kwarciak-Osiak – w związku z uzyskaniem stopnia doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Następnie 37 wyróżniających się studentów odebrało podziękowania za aktywność i pracę na rzecz społeczności studenckiej (nazwiska wyróżnionych podajemy na końcu relacji).
Doceniamy dorobek profesora
Z wnioskiem o nadanie tytułu Doktora Honoris Causa do Senatu Politechniki Koszalińskiej wystąpił rektor-senior uczelni, prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak. On również nakreślił sylwetkę naukowca.
Autor laudacji przypomniał, że w okresie 1996-2002 prof. Jerzy Woźnicki był rektorem Politechniki Warszawskiej, a w latach 2014-2017 – przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od roku 2002 jest prezesem Fundacji Rektorów Polskich, a od 2003 – dyrektorem Instytutu Społeczeństwa Wiedzy. W latach 1999-2002 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a od 2016 roku przewodniczy Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP. Od 2015 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w sekcji V „Nauki społeczne, prawo i ekonomia”. W 2005 roku był głównym autorem i przewodniczył, jako przedstawiciel prezydenta RP, pracom parlamentarnym nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. To tylko część przejawów zaangażowania naukowego i organizacyjnego profesora.
– Przedstawione osiągnięcia i twórcze dzieła, będące efektem wielkiej aktywności w tworzeniu podstaw rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, pozwalają w pełni doceniać ten nieprzemijający dorobek i zauważyć, że jest on fundamentem tworzenia nie tylko teraźniejszych, ale i przyszłych systemów nauki – podsumował prof. Wojciech Kacalak, prosząc rektor uczelni dr hab. Danutę Zawadzką, prof. PK o przeprowadzenie promocji związanej z nadaniem prof. Jerzemu Woźnickiemu godności Doktora Honoris Causa Politechniki Koszalińskiej.
Pani rektor odczytała treść dyplomu, po czym dwa jego egzemplarze (w języku polskim i łacińskim) w ozdobnych tubach wręczyła nagrodzonemu naukowcowi. Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona na część nowego Doktora Honoris Causa zaśpiewał „Magnificat” Andrzeja Koszewskiego i utwór „Signore delle Cime” Giuseppe De Marzi.
Co grozi nauce?
W okolicznościowym wykładzie prof. Jerzy Woźnicki przywoływał wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy na prośbę prof. Wojciecha Kacalaka przygotował opinię na temat przekształcenia WSI w Politechnikę. – Wtedy, po wizycie w uczelni, nie miałem wątpliwości, co do słuszności takiej zmiany – dodał.
Wspomniał o zasadach, które towarzyszyły pracom nad ustawą z 2018 r. o szkolnictwie wyższym, a które są ważną częścią tradycji uniwersytetu: zasadę autonomii, samorządności społeczności akademickiej i wolności twórczej jej członków. Przypomniał też o regulacjach, które wnosiła ustawa: o deregulacji systemowej, ewaluacji jakości kształcenia, ale też o konsolidacji (zastąpienie jedną ustawą kilku obowiązujących wcześniej aktów prawnych).
Mówił też o wyzwaniach cywilizacyjnych i kulturowych, które zmieniają stosunek do nauki, a często są dla niej zagrożeniem: o deficycie bezpieczeństwa, o coraz większym znaczeniu cyfryzacji i internetu, o zagrożeniach zewnętrznych (rosnący sceptycyzm wobec nauki) i wewnętrznych (przypadki nierzetelności naukowej). Mówił o licznych w świecie konfliktach wartości (rosnąca ksenofobia przeciw postulowanemu poszanowaniu praw jednostki; honorowanie lokalnych tradycji w antynomii do rosnącej unifikacji). Ale mówił też o zagrożeniach, z którymi spotyka się polski świat nauki: niechęć młodych ludzi do kontynuowania kształcenia na wyższych stopniach studiów, czy dążenie do zamiany bezpośrednich kontaktów edukacyjnych w kształcenie on-line. – Trzeba się temu przeciwstawić, bo to jest zagrożenie dla wspólnoty akademickiej - ostrzegał.
Listy i życzenia
Prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK odczytał nazwiska rektorów polskich uczelni oraz przedstawicieli organizacji społecznych, którzy przesłali listy z jubileuszowymi życzeniami. List od ministra nauki odczytała doradczyni w gabinecie politycznym ministra, Urszula Nawrocka.
Gratulacje i życzenia dla społeczności Politechniki Koszalińskiej, a także odrębnie dla nowego Doktora Honoris Causa, prof. Jerzego Woźnickiego – w imieniu prezydenta Koszalina – przekazał wiceprezydent ds. społecznych Sebastian Tałaj.
Prof. Zbigniew Osadowski, rektor świętującego w ubiegłym tygodniu 55-lecie istnienia Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, mówił z uznaniem o wejściu Politechniki Koszalińskiej do grona uczelni tworzących Uniwersytet Europejski Eu4Dual, ale też o coraz lepszej pozycji uczelni w międzynarodowych rankingach naukowych. Złożył życzenia zarówno społeczności Politechniki Koszalińskiej, jak i, uhonorowanemu najwyższą jej godnością, naukowcowi.
Po uroczystościach oficjalnych można było indywidualnie złożyć gratulacje 11. Doktorowi Honoris Causa Politechniki Koszalińskiej
Studenci z wyróżnieniami
- Za wyjątkową aktywność zostali wyróżnieni następujący studenci: Hanna Turłowicz, Michał Gidelski, Alan Kulczyński, Jakub Troć, Dominik Zmuda Trzebiatowski.
Wyróżnienia otrzymali także następujący studenci:
- Wydział Nauk Ekonomicznych: Martyna Augustyniak, Julia Pawlukiewicz, Aleksandra Wasilewska, Zbigniew Markiewicz, Vladyslav Liashuk, Paweł Skrzydliński.
- Wydział Elektroniki i Informatyki: Tomasz Góralski, Tomasz Lech, Krzysztof Niemiec, Kacper Ochnik, Mateusz Szewczak.
- Wydział Architektury i Wzornictwa: Magdalena Bojarowicz, Zuzanna Lubańska, Natalia Peta, Julia Stefańska, Dominik Brzycki.
- Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji: Natalia Angelika Kostrub, Aleksandra Alicja Kryszczuk, Michał Mikołaj Piekarski, Oktawia Joanna Rąbca, Emilia Stanisławska.
- Wydział Humanistyczny: Natalia Basiów, Nikola Chudziak, Weronika Zbrzeźniak, Remigiusz Kruk, Remigiusz Rosiak.
- Studenci wytypowani do wyróżnienia przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu: Andrzej Brzeziński, Kacper Marcisz, Mateusz Wajszczyk.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska