To warto wiedzieć o energetyce jądrowej i termojądrowej
Opublikowano 05.06.2024 15:04

Dobiega końca cykl spotkań w ramach projektu „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych”. W środę (5 czerwca) w auli Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (WIMiE) wykład wygłosił prof. dr hab. inż. Witold Gulbiński.

Tytuł wykładu: „Energetyka niekonwencjonalna – jądrowa i termojądrowa”. Naukowiec przybliżył podstawy fizyczne rekcji jądrowych (rozpadu i syntezy jąder jako źródeł energii). Scharakteryzował systemy bezpieczeństwa reaktorów. W popularnej formie przedstawił schematy siłowni, w tym reaktorów jądrowych wykorzystywanych we współczesnej energetyce. Wykład zawierał ponadto omówienie działania poszczególnych podzespołów reaktora termojądrowego (przykładem był eksperymentalny reaktor ITER). Uczestnicy mogli też dowiedzieć się, jakie są zalety i wady rozwiązań stosowanych w energetyce jądrowej i termojądrowej.

Przypomnijmy, że realizowany od grudnia 2023 r. projekt „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych” jest adresowany przede wszystkim do uczniów szkół średnich, przedstawicieli samorządów i do sektora przemysłowego. Cel to podniesienie świadomości społecznej w zakresie wykorzystania różnych układów energetycznych (energetyka jądrowa, wodorowa, szeroko rozumiany obszar odnawialnych źródeł, jak energetyka wiatrowa i fotowoltaika). Realizacją zajmuje się Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (dawny Wydział Mechaniczny), który jest również jego pomysłodawcą.

Projekt jest finansowany z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Wykłady są transmitowane przez Studio HD Platon PK i dostępne na profilu FB WIMiE.

Ostatni wykład wygłosi dr hab. inż. Piotr Piątkowski, prof. PK (termin: 10 czerwca, godz. 10). Temat: „Proekologiczne zastosowanie energii w transporcie z wykorzystaniem technologii wodorowych oraz energii elektrycznej”. Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych (miejsce: aula A kampusu uczelni przy ul. Racławickiej 15-17).

Zwieńczeniem cyklu będzie Eko-Piknik”, który 14 czerwca br. zostanie zorganizowany na dziedzińcu kampusu uczelni przy ulicy Śniadeckich. W programie spotkania, debaty i pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki. W godz. 10-14 odbędą się trzy panele dyskusyjne z udziałem gości i przedstawicieli uczelni: o funkcjonowaniu samorządów w dobie przemian energetycznych, transformacji w kraju i regionie zachodniopomorskim i implementacji rozwiązań prawnych i technicznych w zakresie zmian środowiskowych i energetycznych. Organizatorzy przygotowali także między innymi: wykład „Zielona energia” i konkurs dla uczennic i uczniów. W planie jest również prezentacja przedsiębiorstw z branży energetycznej i urządzeń do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska