Kiedy odbyły się pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego i ile lat trwa jego kadencja? Kto był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012? Jak nazywa się parlament Hiszpanii? – to niektóre z pytań, z którymi zmierzyli się uczestnicy II konkursu „Wiedzy o Europie. Europa przyszłości”.
W konkursie, którego organizatorem był wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej, wzięło udział 71 uczniów z 15 szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego. Dziekan Wydziału, dr hab. Michał Polak, prof. PK podkreślił, że wydarzenie łączy się z obchodami 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
- Chcemy poprzez ten konkurs popularyzować wiedzę o Unii Europejskiej, a w szczególności kwestie dotyczące demokracji parlamentarnej i potrzeby zaangażowania obywateli w działalność na rzecz wspólnej Europy – dodała dr Dominika Liszkowska, jedna z głównych organizatorek konkursu. – Dodatkowym celem jest rozwijanie zainteresowania kulturą i historią państw i regionów w Europie.
W pierwszym etapie konkursu wszyscy uczestnicy rozwiązywali test w formie pytań zamkniętych.
Potem był czas na warsztaty, które poprowadziła dr Marta Szulc, ekspertka sieci Team Europe Direct i Marianna Kuzmová-Woźniak reprezentująca punkt Europe Direct w Szczecinie. Uczestnicy konkursu mogli też wysłuchać wykładu nt. zagrożeń w cyberprzestrzeni. Wykład wygłosił dr hab. Marek Górka, prof. PK.
Do etapu finałowego zakwalifikowało się 12 uczniów. Bezbłędnych odpowiedzi udzielił Filip Tomaszewicz z I LO w Szczecinku i jemu przypadło I miejsce w konkursie.
II miejsce zajął Filip Thiel (V LO Koszalin), a III - Franciszek Dudek (także V LO Koszalin).
Wyróżnienia zdobyli: Dawid Wołoszyn (II LO Koszalin), Tomasz Raczek (II LO Koszalin), Aleksandra Nater (I LO dwujęzyczne w Kołobrzegu).
Finaliści: Mariusz Kwiring (I LO im. Księżnej Elżbiety Szczecinek), Filip Tuczyński (I LO im. Księżnej Elżbiety Szczecinek), Lena Raczewska (V LO Koszalin), Maria Kober (V LO Koszalin), Karolina Pobłocka (II LO im. Sienkiewicza Kołobrzeg), Maja Łysiak (II LO im. Sienkiewicza Kołobrzeg).
Zwycięzca, Filip Tomaszewicz, jest uczniem III klasy o profilu językowym. Interesuje się wydarzeniami politycznymi. Jego pasją są też języki - jest finalistą Olimpiady Języka Włoskiego w Lublinie. – Podczas dzisiejszego finału miałem wątpliwości co do odpowiedzi na jedno pytanie. Ale nie było pomyłki - tak podsumował udział w konkursie zorganizowanym przez naszą uczelnię. - Na jutro mam zaplanowany wyjazd do Włoch, więc jeszcze bliżej poznam Europę - dodał z satysfakcją.
Zdjęcia: Adam Paczkowski, Wojciech Szpak, Tomasz Cieślik/Politechnika Koszalińska