Kolejne spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych w ramach projektu „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych” odbyło się w środę (22 maja) w auli Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (WIMiE). O układach generujących i realizujących konwersję energii, zwłaszcza ze źródeł odnawialnych, mówił dziekan Wydziału, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński.
Naukowiec przedstawił najnowszą wiedzę z zakresu generowania energii elektrycznej za pomocą turbin wiatrowych, wodnych oraz fotowoltaiki. Zaprezentował metody obliczeniowe wyznaczania sprawności energetycznych oraz weryfikacji na rzeczywistych obiektach znajdujących się w laboratorium wydziału. Przedstawił także możliwości współpracy wymienionych urządzeń w układach hybrydowych np. z pompami ciepła.
Przypomnijmy, że projekt „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych” jest adresowany przede wszystkim do uczniów szkół średnich, przedstawicieli samorządów i do sektora przemysłowego. Cel to podniesienie świadomości społecznej w zakresie wykorzystania różnych układów energetycznych (energetyka jądrowa, wodorowa, szeroko rozumiany obszar odnawialnych źródeł, jak energetyka wiatrowa i fotowoltaika). Realizacją zajmuje się Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (dawny Wydział Mechaniczny), który jest również jego pomysłodawcą.
Projekt jest finansowany z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Wykłady są transmitowane przez Studio HD Platon PK i dostępne na profilu FB WIMiE.
W planie są jeszcze dwa wykłady: – 5 czerwca br. – „Energetyka niekonwencjonalna – jądrowa i termojądrowa”, prof. dr hab. inż. Witold Gulbiński; – 10 czerwca br. – „Proekologiczne zastosowanie energii w transporcie z wykorzystaniem technologii wodorowych oraz energii elektrycznej”, dr hab. inż. Piotr Piątkowski, prof. PK. Wstęp na wykłady jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wykłady rozpoczynają się o godz. 10 w auli A (największej) kampusu uczelni przy ul. Racławickiej 15-17.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska