Wykłady o magazynowaniu energii i energetyce prosumenckiej
Opublikowano 16.05.2024 14:42

W poniedziałek (13 maja br.) odbyło się piąte, a w czwartek (16 maja br.) – szóste spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w ramach projektu „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych”. Spotkania przygotowali naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (WIMiE) Politechniki Koszalińskiej.

Podczas poniedziałkowego wykładu (13 maja) dr hab. inż. Krzysztof Dutkowski, prof. PK przedstawił trendy w technologii magazynowania energii. Omówił najważniejsze sposoby magazynowania energii (m.in. magazynowanie energii cieplnej, termo- i elektrochemiczne magazynowanie energii, magazynowanie energii kinetycznej, energii sprężonego powietrza, skroplonego powietrza, magazynowanie wodoru). Przybliżył też najnowsze trendy z zakresu konstrukcji i budowy magazynów energii elektrycznej.

Tematem czwartkowego wykładu (16 maja), który wygłosił dr hab. inż. Marcin Kruzel, prof. PK, był natomiast rozwój energetyki prosumenckiej. Naukowiec zdefiniował najważniejsze pojęcia (prosument, mikroinstalacje). Omówił poszczególne rodzaje źródeł energii preferowanych w energetyce prosumenckiej, sposoby generowania energii i jej wykorzystania. Zaprezentował rozwój tej gałęzi energetyki na przestrzeni ostatnich lat i obecne zasady korzystania z energetyki prosumenckiej.

W ramach projektu zaplanowano dziewięć wykładów. Każdy odbywa się w auli głównej kampusu uczelni przy ulicy Racławickiej. Projekt jest adresowany przede wszystkim do uczniów szkół średnich, przedstawicieli samorządów i do sektora przemysłowego. Cel to podniesienie świadomości społecznej w zakresie wykorzystania różnych układów energetycznych (energetyka jądrowa, wodorowa, szeroko rozumiany obszar odnawialnych źródeł, jak energetyka wiatrowa i fotowoltaika). Realizacją zajmuje się Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (dawny Wydział Mechaniczny), który jest również jego pomysłodawcą.

Projekt, którego część stanowią wykłady, jest finansowany z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Wykłady są transmitowane przez Studio HD Platon PK i dostępne na profilu FB WIMiE.

Tytuły i terminy kolejnych wykładów:

– 22 maja br. – „Układy generujące i realizujące konwersję energii, zwłaszcza ze źródeł odnawialnych (niekonwencjonalnych)”, wykładowca prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński;

– 5 czerwca br. – „Energetyka niekonwencjonalna – jądrowa i termojądrowa”, prof. dr hab. inż. Witold Gulbiński;

– 10 czerwca br. – „Proekologiczne zastosowanie energii w transporcie z wykorzystaniem technologii wodorowych oraz energii elektrycznej”, dr hab. inż. Piotr Piątkowski, prof. PK.

Wstęp na wykłady jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wykłady rozpoczynają się o godz. 10 w auli A (największej) kampusu uczelni przy ul. Racławickiej 15-17.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska