Biuro Mobilności Międzynarodowej Politechniki Koszalińskiej zaprasza studentów do współpracy w ramach programu Erasmus +. Chodzi o opiekę nad zagranicznymi studentami, którzy przyjeżdżają na studia na naszej uczelni.
Rokrocznie w ramach wymiany akademickiej kilkudziesięciu studentów z różnych europejskich krajów podejmuje naukę na Politechnice Koszalińskiej (jeden lub dwa semestry). Pomocą w załatwianiu codziennych spraw służą im studenci naszej uczelni.
I właśnie z myślą o studentach, którzy chcą wspierać gości z zagranicy odbywających naukę na Politechnice Koszalińskiej, został stworzony program "Buddy" (z ang. kolega).
Opiekunem może zostać każdy student Politechniki Koszalińskiej, który chce nawiązać nowe, międzynarodowe znajomości, dysponuje wolnym czasem i jest zainteresowany praktyczną nauką języka obcego. Zadania w zakresie opieki są realizowane na zasadzie wolontariatu i w ramach indywidualnych możliwości. Opieka nad studentami zagranicznymi umożliwia uzyskanie dodatkowych punktów podczas kwalifikacji na wyjazd stypendialny w programie Erasmus +.
Przykładowe zadania studenta-opiekuna:
- nawiązanie kontaktu mailowego (przed przyjazdem),
- odbiór z dworca,
- pomoc przy zakwaterowaniu w akademiku,
- pomoc przy załatwieniu formalności w uczeni (pomoc w kontakcie z Biurem Obsługi Studenta),
- wprowadzenie w życie studenckie;
- praktyczna pomoc językowa w codziennych sytuacjach (u lekarza, w urzędzie),
Najważniejszym zadaniem jest ułatwienie w integracji studenta z zagranicy ze środowiskiem akademickim, udział w spotkaniach, imprezach i wydarzeniach organizowanych z myślą o zagranicznych studentach.
Korzyści to: doskonalenie umiejętności językowych, nowe, interesujące znajomości i kontakty, uczestnictwo w imprezach finansowanych w ramach programu Erasmus + (wyjście do kina, na kręgle, do parku linowego), ciekawy sposób spędzania wolnego czasu w międzynarodowym towarzystwie, dodatkowe punkty przy naborze na stypendium programu Erasmus +.
Studenci, którzy są zainteresowani współpracą w charakterze opiekuna, powinni skontaktować się z Biurem Mobilności Międzynarodowej Politechniki Koszalińskiej, ul. Śniadeckich 2, budynek G - pokój 101. Osoba do kontaktu: Aleksandra Zając, e-mail: aleksandra.zajac@tu.koszalin.pl, tel. (94) 348-65-70.
Studenci, którzy pełnili już funkcję opiekunów, chwalą sobie udział w programie "Buddy".
- Zagraniczni studenci są bardzo uprzejmi i pełni wdzięczności za okazywaną pomoc. Dzięki przebywaniu w ich towarzystwie poziom mojej znajomości języka angielskiego bardzo się podniósł - przyznaje Marcin, student od trzech lat pełniący funkcję opiekuna. - Największą nagrodą jest dla mnie to, że kiedy wracają do swoich krajów, przekonują znajomych, że nie powinni obawiać się przyjazdu na studia na Politechnice Koszalińskiej. Po trzech latach opieki mam bardzo dużo zaproszeń do Turcji, Francji czy Hiszpanii. Każdemu polecam tę przygodę.
- Co mi dało bycie koordynatorem? Otworzyłam się na nowe kultury, poznałam młodych ludzi, którzy, mimo innej narodowości, są podobni do każdego z nas. Potrzebują przewodnika po Koszalinie, osoby, którą mogą prosić o poradę, towarzystwa do grillów i wycieczek - przyznaje Maja. - Jeśli ktoś chce polepszyć znajomość angielskiego i poznać studentów z innych krajów, to bycie koordynatorem to najlepsza droga. Bez uciążliwych obowiązków, wszystko w ramach życzliwości.