Młodzi inwestorzy popisali się wiedzą o rynku kapitałowym
Opublikowano 17.04.2024 10:16

93 uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu przystąpiło we wtorek (16 kwietnia br.) do zmagań finałowych II Ogólnopolskiego Konkursu Giełdowego Młody Inwestor 2024.

Konkurs zorganizował Wydział Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Wydarzenie zostało włączone do inicjatyw ogłoszonego przez Senat RP Roku Edukacji Ekonomicznej 2024. Udział w konkursie wzięli uczniowie z 20 szkół m.in. z Koszalina, Słupska, Kołobrzegu, Szczecina, Drawska Pomorskiego, Szczecinka, Bytowa, Lęborka, Świdwina.

„Chcesz długo żyć, musisz inwestować”

– To wydarzenie wpisuje się w misję edukacyjną Politechniki Koszalińskiej. Chcemy zainteresować młodych ludzi rynkiem kapitałowym i sztuką inwestowania – tłumaczy dr Anna Szczepańska-Przekota, pomysłodawczyni konkursu i jego główna organizatorka. – Jeśli ktoś wybierze ścieżkę edukacji ekonomicznej, to w przyszłości będzie umiał odpowiednio zarządzać budżetem domowym. Umiejętności i wiedza dotycząca rynku kapitałowego mogą wpłynąć także na wybór zawodu.

Gości przywitał dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, dr hab. Grzegorz Przekota, prof. PK. Zachęcając młodych ludzi do zgłębiania tajników rynku papierów wartościowych, przypomniał sylwetki czterech ważnych amerykańskich inwestorów. Każdy z nich stosował inną strategię budowania kapitału. John Bogle był twórcą inwestowania indeksowego, o rynku kapitałowym myślał w sposób długofalowy. Philip Fisher inwestował w sposób ryzykowny, poszukiwał spółek wzrostowych, wielokrotnie gromadził duży majątek, ale też bankrutował. Warren Buffett to wciąż aktywny giełdowy gracz, który zgromadził potężny majątek; inwestuje w walory stabilnych spółek i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Goerge Soros z jednej strony angażuje się w programy społeczne, a z drugiej – słynie z agresywnego inwestowania (znamienny był jego atak na funta brytyjskiego w 1992 r., dzięki czemu zarobił miliard dolarów).

- To, co łączy te wybitne postaci, to ogromne doświadczenie, ale też długie życie. Może więc warto kierować się zasadą: „chcesz długo żyć, musisz inwestować”? – zastanawiał się prof. Grzegorz Przekota.

Kto najlepszym graczem?

Zmagania finałowe odbyły się w salach informatycznych Wydziału Nauk Ekonomicznych. Uczniowie mieli do wykonania zadanie praktyczne, polegające na handlu na platformie transakcyjnej „xStation5”, stanowiącej symulację rynku giełdowego. Każdy uczestnik otrzymał rachunek inwestycyjny z określoną kwotą wirtualnych pieniędzy, które musiał zainwestować, by uzyskać możliwie najwyższą stopę zwrotu na wybranym rynku (akcje, ETF-y, kontrakty CFD na produkty). Każdy z uczestników składał minimum dziesięć zleceń.

W konkursie wzięła udział m.in. grupa uczniów z Technikum Ekonomicznego, które działa w Zespole Szkół Rolniczych w Świdwinie. Młodzi ludzie przyjechali z nauczycielką przedmiotów zawodowych, Anną Wróbel. Zapytaliśmy uczniów o przygotowania i wrażenia konkursowe. - W ubiegłym roku otworzyłem rachunek próbny na wirtualne pieniądze. Chciałem zdobyć doświadczenie. I udało się – zarobiłem 1900 zł. Potem założyłem już „normalny rachunek”. Fajne doświadczenie – mówił Jakub Magdziarz, uczeń świdwińskiej szkoły. – Konkurs to ciekawy pomysł. Tylko czasu na przemyślenie strategii nie było zbyt dużo. Trzeba było działać systemem spekulacyjnym.

Przed ogłoszeniem ostatecznych wyników uczniowie i nauczyciele wysłuchali wykładu „Rynki terminowe – jak było, jak jest”. Dr hab. inż. Jerzy Rembeza, prof. PK mówił o początkach rynku instrumentów pochodnych (m.in. o spekulowaniu cebulkami tulipanów w XVI-wiecznej Holandii). Przedstawił dzisiejsze sposoby zawierania transakcji (kontrakty walutowe, opcje na stopy procentowe).

W podsumowaniu konkursu wzięła udział rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, która objęła patronat nad wydarzeniem. Gratulowała uczniom wiedzy i zapału w poznawaniu zasad funkcjonowania rynków kapitałowych, inwestowania, podejmowania decyzji w warunkach ryzyka i niepewności. Gratulacje finalistom przekazali też przedstawiciele instytucji wspierających organizację konkursu: Alicja Bączar, wiceprezes Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych i Jakub Paturalski, dyrektor Domu Maklerskiego XTB SA.

Potem przyszedł czas na emocje związane z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Fundatorzy nagród to: Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Dom Maklerski XTB w Warszawie, Santander Bank oraz koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.


Laureaci konkursu:

I miejsce: Piotr Górecki, II LO im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie;

II miejsce: Wojciech Zamęcki, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku;

III miejsce: Wiktor Sysak, II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie;

Wyróżnienia:

1. Patryk Markanycz, Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku;

2. Nataniel Felisiak, Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku;

3. Kay Kerner, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku;

4. Alan Jadczak, Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu;

5. Kacper Jaromij, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku;

6. Rafał Brzozowski, Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku;

7. Kamil Goleń, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku;

8. Anna Steciak, Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim;

9. Mateusz Depka Prądzyński, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie;

10. Tomasz Grzegorczuk, Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim;

11. Wiktor Krajnik, Zespół Szkół Mechaniczno - Informatycznych;

12. Bartłomiej Grzebielucha, Zespół Szkół Agrotechnicznych ZSA w Sławnie. 

Nagrody zespołowe za najwyższy wynik finansowy:

1. Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku;

2. Zespół Szkół Mechaniczno - Informatycznych;

3. Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku;

4. II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie;

5. Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska