Udział w ciekawych prelekcjach, zwiedzanie firm zajmujących się przetwórstwem drzewnym i bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami uczelni i pracodawców – to atrakcje V Dnia Przemysłu Drzewnego, który w czwartek (11 kwietnia) zorganizowała Filia Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset uczniów ze Szczecinka i innych miejscowości regionu.
W imieniu władz uczelni gości powitał dyrektor Filii, dr inż. Sławomir Nagnajewicz. Obecny był rektor senior Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal oraz kanclerz naszej uczelni, dr inż. Artur Wezgraj. W inauguracji wydarzenia wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu szczecineckiego.
- Dzień Przemysłu Drzewnego to wyjątkowa okazja do rozmów z przedsiębiorcami, którzy mają aktywne programy rekrutacyjne. Uczniowie klas maturalnych mogą poznać warunki studiowania i przyszłej pracy. Gościmy też mieszkańców regionu, którzy myślą o podjęciu pracy w szeroko rozumianym przemyśle drzewnym – wyjaśnił dr inż. Sławomir Nagnajewicz.
Przypomnijmy, że uczelnia od 2016 roku kształci w Szczecinku inżynierów na kierunku Inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym. Patronat nad kierunkiem sprawuje firma Kronospan.
Obecni byli uczniowie szkół średnich z powiatu szczecineckiego, a także ze Słupska i Stargardu. W wydarzeniu uczestniczyli też ósmoklasiści, którzy z kolei mogli poznać ofertę kształcenia szkół średnich.
Uczestnicy Dnia Przemysłu Drzewnego mogli wziąć udział w cyklu wykładów i prezentacji. Przedstawiciele firmy ITS mówili o technologii budowy domów z modułów drewnianych, o perspektywach rozwoju młodzieży w Szczecinku opowiedzieli pracownicy firmy Kronospan Polska, a przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przypomnieli jak ważny jest dla nas wszystkich las. Były też wystąpienia firmy Remmers (temat to farby i lakiery do drewna), Zakładu Budowy Maszyn Madrew (przegląd technologii do przetwórstwa drewna) i Lokalnego Punktu informacyjnego funduszy europejskich (fundusze europejskie dla młodych w perspektywie 2021-2027). Swoją ofertę przedstawiły także inne firmy z branży drzewnej: Zakłady Drzewne Poldan ze Sławna, firma transportowa Silva, szczecinecki oddział duńskiego producenta mebli Tvilum oraz firmy meblowe BHK i Stol-Tap. Zaprezentowano ofertę badawczą, działającego w ramach filii naszej uczelni, Centrum Pomiaru Fizycznych i Mechanicznych Właściwości Materiałów Drzewnych.
Młodzi ludzie mogli też wziąć udział w zwiedzaniu miejscowych przedsiębiorstw. Na trasie wycieczek znalazły się: Kronospan, Krono Design Center, a także firmy Tvilum i Stol-Tap.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska