Miło nam poinformować, że prof. dr hab. inż. Leszek Kaczmarek, kierownik Katedry Geotechniki, Budownictwa Drogowego i Hydrotechniki na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej został redaktorem gościnnym (Guest Editor) specjalnego wydania czasopisma „Water”.
„Water” to renomowane czasopismo zagraniczne (IF 3,4; 100 pkt.) typu open access poświęcone nauce o wodzie i technologii wody, w tym ekologii i zarządzaniu zasobami wodnymi. Czasopismo jest przypisane do dyscyplin naukowych: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; inżynieria lądowa i transport; nauki leśne; inżynieria biomedyczna; inżynieria materiałowa i innych.
Tematyka wydania specjalnego dotyczyć będzie m.in. transportu osadów rzecznych i modeli morfodynamicznych (tytuł wydania: „Rivers, Estuaries, and Coastal Zones: Sediment Transport and Morphodynamical Models”). Szczegółowe informacje: https://www.mdpi.com/journal/water/special_issues/1TR5372047
Naukowiec został doceniony za wieloletni dorobek naukowy, a także za serię artykułów naukowych opublikowanych w czasopiśmie Water” w latach 2022 i 2023.
Artykuły z tego okresu, których współautorem był prof. Leszek Kaczmarek to:
An Experimental Study on Progressive and Reverse Fluxes of Sediments with Fine Fractions in Wave Motion https://doi.org/10.3390/w14152397
An Experimental Study on Progressive and Reverse Fluxes of Sediments with Fine Fractions in the Wave Motion over Sloped Bed https://doi.org/10.3390/w15010125
Sand Transport with Cohesive Admixtures…—Laboratory Tests and Modeling https://doi.org/10.3390/w15040804
Transport of Sediment Mixtures in Steady Flow with an Extra Contribution of Their Finest Fractions: Laboratory Tests and Modeling https://doi.org/10.3390/w15050832.
Prof. dr hab. inż. Leszek Kaczmarek jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Od ukończenia studiów do 2012 roku pracował w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku, z którym naukowo współpracuje do dzisiaj.
Od października 2012 roku pracuje na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej. W 2020 roku prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.
Specjalizuje się w matematycznym modelowaniu ruchu rumowiska. Jest autorem wielu publikacji, w większości artykułów w recenzowanych czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz materiałów z konferencji międzynarodowych i krajowych. Był wykonawcą grantów badawczych, kierował zespołami badawczymi realizującymi projekty finansowane w drodze konkursów krajowych i zagranicznych. Brał również udział w wielu projektach międzynarodowych finansowanych z funduszy UE. W ramach współpracy z otoczeniem gospodarczym, wykonywał ekspertyzy z wykorzystaniem autorskiej metody opisu ruchu rumowiska i predykcji transportu osadów. Był promotorem kilku doktoratów oraz ponad 40 prac inżynierskich i magisterskich.
Prof. Leszek Kaczmarek od lat jest członkiem różnych gremiów eksperckich i naukowych: Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa i Komisji Gospodarki Wodnej delty Wisły Oddziału PAN w Gdańsku. Za swoje najważniejsze osiągnięcie naukowe uważa opracowanie autorskiej metody opisu dynamiki rumowiska i predykcji transportu osadów.