Politechnika Koszalińska stale unowocześnia infrastrukturę naukową, by odpowiadać na potrzeby studentów, a przy tym oferuje szansę na zdobycie wiedzy teoretycznej i doświadczenia praktycznego. Nowe możliwości w tym zakresie zapewni – oficjalnie otwarta 15 marca br. – pracownia analiz rynkowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych (WNE).
W uroczystym otwarciu udział wzięła dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK., rektor Politechniki Koszalińskiej, która powiedziała: – To kolejne laboratorium utworzone i sfinansowane z budżetu uczelni, ale także przy wsparciu naszych partnerów. Pracownia została dofinansowana przez Miejską Energetykę Cieplną w Koszalinie kwotą 50 tysięcy złotych i przez marszałka zachodniopomorskiego wartością 30 tysięcy złotych. – To bardzo cieszy, ponieważ pokazujemy, że kształcenie młodych ludzi i wyposażanie ich w wiedzę, kompetencje i umiejętności jest naszym wspólnym zadaniem – podkreśliła rektor Politechniki Koszalińskiej.
Laboratorium zlokalizowane zostało w kampusie uczelni przy ulicy Kwiatkowskiego 6e. Pracownia ma 32 stanowiska dydaktyczne w tym 8 komputerowych, zawierających aplikacje, monitor interaktywny i mobilne stoły, które ułatwiają aranżowanie charakteru zajęć. Studenci od nowego semestru mogą uczyć się korzystając z najnowszych poprogramowań.
– To oprogramowanie umożliwia wykonywanie różnych działań, od obszarów związanych ze statystyką aż po różne rodzaje modelowania. Z tego samego oprogramowania korzysta między innymi Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, ONZ i wiele innych podmiotów – wyjaśnił dr hab. Grzegorz Przekota, prof. PK, dziekan WNE.
Inicjatorką powstania pracowni była dr Maria Klonowska-Matynia z Katedry Ekonomii WNE, który stwierdziła: – Zachodzą wokół nas intensywne zmiany. Z jednej strony mamy niż demograficzny, z drugiej na uczelni studiuje nowe pokolenie studentów, które inaczej pracuje i ma inny system wartości. Często słyszymy pytania: „Czego się nauczę? Jakie umiejętności praktyczne uzyskam?”. Pracownia analiz rynkowych jest odpowiedzią na te pytania. W przypadku tej sali możemy zachować konwencjonalne metody pracy dydaktycznej w postaci wykładów czy seminariów, ale podczas zajęć można przejść do praktycznego wykonywania zadań z wykorzystaniem komputerów i pracy na różnych bazach danych – powiedziała dr Maria Klonowska-Matynia.
Po wręczeniu statuetek osobom zaangażowanym w powstanie pracowni przez rektor PK i dziekana WNE, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Gościem uroczystości był Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, który w krótkim wystąpieniu podkreślił rosnące znaczenie współpracy uczelni z samorządem, biznesem i jego otoczeniem, jak również wagę podnoszenia kwalifikacji.
W inauguracji pracowni wzięli udział także: dr Rafał Rosiński, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, do niedawna związany z WNE, Robert Mania, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej, dr Adam Wyszomirski wiceprezes Miejskiej Energetyki Cieplnej, a równocześnie wykładowca akademickie WNE, Piotr Huzar, przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Koszalińskiej i prezes Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz PK, pracownicy, studenci i absolwenci uczelni.
To kolejna nowo otwarta pracownia na WNE. Od września 2022 r. studentki i studenci zdobywają umiejętności praktyczne związane z tematyką finansowo-inwestycyjną w laboratorium finansowo-giełdowym.
W tym miejscu mogą poczuć się jak na prawdziwym giełdowym parkiecie. Istotą laboratorium jest też współpraca z biznesem w zakresie wprowadzania innowacyjnych rozwiązań dotyczących finansowania działalności gospodarczej i inwestycyjnej oraz zarządzania finansami przedsiębiorstw. Doświadczenie pracowników naukowych i infrastruktura laboratorium umożliwiają wykonywanie prognoz, modelowanie ryzyka finansowego i walutowego.
Fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska