Z przyjemnością informujemy, że naukowiec z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki dr hab. inż. Stanisław Duer, prof. PK uzyskał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. O decyzji dotyczącej nadania tytułu profesora poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Gratulujemy!
Prof. Stanisław Duer w 2003 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (tytuł rozprawy: „Trójwastrowa ocena stanów w procesie eksploatacji złożonego obiektu technicznego”). W tym samym roku został pracownikiem naszej uczelni.
W 2013 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego (tytuł osiągnięcia naukowego: „Inteligentny system wspomagający proces odnawiania cech eksploatacyjnych w złożonych obiektach technicznych”).
Aktualnie jest pracownikiem Katedry Energetyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki. Zainteresowania naukowe profesora obejmują: zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce złożonych obiektów technicznych oraz w nadzorowaniu stanu bezpieczeństwa użytkowania urządzeń elektroenergetycznych z OZE. Innym kierunkiem badań jest modelowanie matematyczne, optymalizacja, organizacja oraz ocena niezawodności procesu odnawiania systemów elektroenergetycznych z wykorzystaniem systemów inteligentnych.
Po habilitacji dorobek naukowy prof. Stanisława Duera liczy 145 publikacji, w tym trzy monografie naukowe (dwie z nich to monografie współautorskie, wśród nich jest jedna monografia w języku angielskim). Opublikował 14 rozdziałów w monografiach, w tym pięć w języku angielskim. Jest także współautorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w wysoko punktowanych czasopismach polskich i zagranicznych. Jest ponadto autorem 10 podręczników akademickich (w tym jednego podręcznika akademickiego współautorskiego). Znaczącym osiągnięciem naukowym jest współautorska monografia w języku angielskim pt.: „Intelligent Systems Supporting the Use of Energy Systems and Other Complex Technical Objects, Modeling, Testing and Analysis of Their Reliability in the Operation Process”.
Zdjęcie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska