Politechnika Koszalińska podpisała dzisiaj (11 marca br.) umowę z Centrum Modelowania Przestrzennego w Goleniowie w sprawie utworzenia na uczelni Centrum Szkoleniowo-Walidacyjnego Druku 3D. To jedyna tego rodzaju w kraju inicjatywa prorozwojowa dla środowiska akademickiego i studenckiego.
Podpisanie dokumentu nastąpiło podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział:
dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej; Tomasz Wróblewski, reprezentującym Centrum Modelowania Przestrzennego (CMP); dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich, koordynator Centrum Druki 3D Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki; dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki, koordynator Centrum Szybkiego Prototypowania Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki; dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej.
Podpis pod umową złożyli: prof. Danuta Zawadzka i Tomasz Wróblewski. Poza uruchomieniem centrum przedmiotem współpracy będzie również wzajemne zlecanie sobie prac badawczo-rozwojowych, prowadzenie zajęć z modelowania, skanowania i drukowania 3D, programowania i obsługiwania procesów druku przyrostowego, wdrażanie tej technologii w przemyśle.
- Uczelnia ma aktualnie dwa centra druku 3D: Centrum Szybkiego Prototypowania specjalizujące się w druku z proszków metali i Centrum Druku 3D przy użyciu polimerów - poinformowała na wstępie prof. Danuta Zawadzka. - Teraz rozpoczynamy działalność nakierowaną na wydawanie mikro poświadczeń. To z jednej strony szkolenie specjalistów z zakresu technologii druku przyrostowego, a z drugiej walidacja umiejętności osób, które chciałaby uzyskać potwierdzenie kwalifikacji objętych zintegrowanym rejestrem.
Prezes CMP Tomasz Wróblewski wyjaśnił: - Reprezentuję instytucję certyfikującą, która specjalizuje się w technologiach przyrostowych, inżynieriach odwrotnych. W portfolio mamy obecnie trzy kwalifikacje wolnorynkowe, wpisane do zintegrowanego rejestru kwalifikacji, a dotyczące druku 3D. Mam na myśli: oprogramowanie i obsługiwanie procesu druku 3D, prowadzenie zajęć z modelowania, skanowania i druku 3D oraz wdrażanie technologii przyrostowej inżynierii odwrotnej w przemyśle. Liczymy na owocną współpracę z uczelnią. Chcielibyśmy, aby uczelnia prowadziła szkolenia i kursy dla studentów i przedsiębiorców przygotowujące do wspomnianych kwalifikacji przyszłości.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska