Nowy kierunek studiów daje możliwość uzyskania uprawnień budowlanych!
Opublikowano 20.02.2024 10:00



Absolwenci kierunku Sieci i instalacje budowlane będą mogli ubiegać się o uprawnienia budowlane. Tak wynika z opinii przekazanej niedawno przez Zachodniopomorską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.

Sieci i instalacje budowlane to atrakcyjny kierunek studiów I stopnia uruchomiony kilka lat temu na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej. Przygotowuje przyszłych inżynierów do podejmowania zadań związanych z projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją systemów sieciowych Absolwenci kierunku otrzymują tytuł zawodowy inżyniera i są poszukiwani jako kadra kierownicza w przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych, zajmując się ogrzewnictwem, klimatyzacją, wentylacją, wodociągami, kanalizacją, gazownictwem, uzdatnianiem wody, ochroną atmosfery, odnawialnymi źródłami energii, usuwaniem i przetwarzaniem odpadów itd.

Studenci, którzy jako pierwsi podjęli studia na tym kierunku, właśnie rozpoczynają naukę na szóstym semestrze (studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym trwają łącznie 8 semestrów).

Do niedawna pojawiały się wątpliwości, czy ukończenie studiów na kierunku Sieci i instalacje budowlane da przyszłym absolwentom możliwość ubiegania się o uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Nazwa kierunku nie jest bowiem wprost wymieniana w regulujących tę sprawę aktach prawnych.

Wyjaśnienie, które przekazała niedawno Zachodniopomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa nie pozostawia wątpliwości: „absolwenci kierunku Sieci i instalacje budowlane mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, oczywiście po spełnieniu dodatkowych wymagań związanych z praktyką budowlaną”.

- To dla nas bardzo ważna informacja. Dzięki niej mamy pewność, że osoby które ukończą studia na tym kierunku będą mogły ubiegać się o stosowne uprawnienia – podkreśla dr inż. Danuta Usidus, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej. – Tym bardziej więc zachęcamy do podjęcia studiów na tym kierunku, bo daje on bardzo praktyczne, poszukiwane umiejętności i kwalifikacje, a przy tym otwiera drogę do podjęcia starań się o bardzo cenione uprawnienia zawodowe.

Przypomnijmy, że Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji oferuje możliwość ukończenia studiów na kilku kierunkach uprawniających do uzyskania uprawnień budowlanych. Oprócz Sieci i instalacji budowlanych są to: Budownictwo (studia I i II stopnia) oraz Inżynieria środowiska (studia II stopnia).

Możliwość ubiegania się o odrębny rodzaj uprawnień zawodowych dają studia na kierunku Geodezja i kartografia.