Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, 10 stycznia br., podczas ceremonii, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim, pracownikom nauki i sztuki. W tym gronie znalazł się prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej.
Prof. Waldemar Kuczyński otrzymał tytuł naukowy w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dwóch dyscyplinach: inżynieria mechaniczna i inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Decyzja o nadaniu tytułu została podjęta w marcu 2021 r., teraz uroczyście prezydent wręczył akt nominacyjny.
Prof. Waldemar Kuczyński pracę na Politechnice Koszalińskiej rozpoczął w 1999 roku. W 2008 r. obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Badanie wrzenia w przepływie czynnika chłodniczego w warunkach zaburzeń generowanych periodycznie”. Od września tego samego roku pełnił funkcję kierownika Laboratorium Katedry Techniki Cieplnej i Chłodnictwa. Sześć lat później Rada Wydziału Mechanicznego nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn. Tytuł rozprawy habilitacyjnej – wydanej w formie monografii – brzmi: „Niestabilności hydrodynamiczne podczas skraplania czynników chłodniczych w minikanałach”.
W latach 2016-2020 prof. Waldemar Kuczyński był prodziekanem ds. nauki i rozwoju. Od 2020 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego.
Dorobek naukowy prof. Waldemar Kuczyńskiego zakresem tematycznym obejmuje obszary związane z przemianami fazowymi wrzenia i skraplania czynników chłodniczych w konwencjonalnych i kompaktowych zbudowanych na bazie minikanałów wymienników ciepła. W tematyce tej w szczególności rozpatruje zagadnienia przemian fazowych skraplania w minikanałach rurowych nowych proekologicznych czynników chłodniczych będących substytutami wycofywanych z użytkowania fluorowanych F-gazów w warunkach stabilnych jak i oddziaływań o charakterze zakłóceniowym.
Kolejnym istotnym elementem dorobku prof. Waldemar Kuczyńskiego jest realizacja projektów badawczych i zadań badawczych z kręgu odnawialnych źródeł energii. W szczególności dotyczy to zastosowania pomp ciepła, układów hybrydowych wykorzystujących systemy fotowoltaiczne i energetykę wiatrową. Dziekan Wydziału Mechanicznego jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych i naukowo-technicznych (krajowych i zagranicznych), w tym o charakterze monograficznym. Brał udział w realizacji około projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
Zdjecie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska