,,Czyńmy Pokój" - Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Politechniki Koszalińskiej
Opublikowano 21.12.2023 13:10

Jak co roku, harcerki i harcerze ZHP z Koszalina dotarli do nas z Betlejemskim Światłem Pokoju, które rozbłysło w murach uczelni. To znak pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Harcerze z całej Europy, niosąc lampiony ze światłem, dzielą się radosną nowiną i przypominają wszystkim o cennych wartościach. W tym roku inicjatywie towarzyszy hasło: „Czyńmy pokój".

Dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, spotkała się z przedstawicielami ZHP na symbolicznym przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Podziękowała harcerzom za przybycie i zaangażowanie: – Wszyscy sobie życzymy pokoju – powiedziała. – Ta inicjatywa podkreśla fakt, że jest to nasza wspólna sprawa. Wierzę w was i w to, że nie jesteście tu bez przyczyny. Na nowy rok życzę wam, aby dostrzegać najmniejsze dobro również na co dzień.

W spotkaniu uczestniczył również dr Eugeniusz Żuber, Honorowy Obywatel Koszalina, zaprzyjaźniony z Politechniką Koszalińską.

– Niech to światło będzie dla nas dobrym przesłaniem na zbliżający się rok – powiedział. – Dla miasta, dla uczelni. Uczelnia jest w coraz większym rozkwicie, ma coraz większe znaczenie w kraju, dzięki kadrze naukowej i braci studenckiej. Niech to światło będzie dla każdego symbolem radości i szczęścia – podkreślił dr Eugeniusz Żuber.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku przekazywany jest płomień, który niesiony w długiej sztafecie okrąża świat. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Linz w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.

W Polsce ZHP organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód do krajów takich jak Litwa czy Ukraina, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.