Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej rozpoczął realizację szeroko zakrojonego projektu, który, przy kształceniu kadr dla energetyki pozwoli na ściślejszą współpracę z sektorem gospodarczym i wyposaży studentów w umiejętności praktyczne.
Projekt „Politechnika Koszalińska kształci kadry dla transformacji energetycznej” ma na celu wsparcie transformacji energetycznej kraju. Przede wszystkim jednak wychodzi naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na wykwalifikowaną kadrę dla sektora energetyki odnawialnej.
Realizacja została przewidziana na ponad cztery lata, a głównym zadaniem jest rozwój kierunku Energetyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Dzięki działaniom przewidzianym w tym projekcie studenci będą mogli uczestniczyć m.in. w praktycznych szkoleniach i wizytach studyjnych. Wezmą udział w podnoszących kompetencje zajęciach laboratoryjnych. Będą mogli m.in. poznać działanie elektrowni jądrowych, a także morskich farm wiatrowych.
Korzyści z realizacji projektu dotyczą również kadry badawczo-dydaktycznej związanej z kierunkiem Energetyka. Wykładowcy będą mogli uczestniczyć w stażach, wizytach studyjnych i szkoleniach.
Bardzo istotne jest to, że wszystkie działania, które w ramach projektu zaplanowano z myślą o studentach i wykładowcach zostaną zrealizowane we współpracy z sektorem gospodarczym.
Studenci będą mogli zdobyć praktyczne doświadczenie, korzystać z możliwości rozwijania specjalistycznych umiejętności i poznawać aktualne trendy i rozwiązania w branży energetycznej, wspierając się kompetencjami następujących firm: Windhunter Academy Training Koszalin, Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, elektrowni jądrowych Dukovany lub Temelin w Czechach oraz morskiej farmy wiatrowej Thorntonbank działającej w pobliżu wybrzeża belgijskiego.
W realizację projektu zaangażowanych będzie 40 studentów studiów I stopnia kierunku Energetyka (grupa rozpoczynająca studia w cyklu kształcenia 2023/2024 oraz w cyklu 2024/2025).
Realizacja projektu potrwa do końca lutego 2028 r. Całkowita jego wartość wynosi blisko 5 milionów złotych. Kwota dofinansowania ze środków europejskich wynosi ponad 4,8 miliona złotych.