Jubileuszowy numer „Rocznika Koszalińskiego” z uczelnianym akcentem
Opublikowano 13.12.2023 11:37

Ukazał się jubileuszowy, 50. numer „Rocznika Koszalińskiego”. Przewodniczącym Kolegium Redakcyjnego czasopisma jest prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK.

Przypomnijmy, że pierwszy numer „Rocznika Koszalińskiego” ukazał się w 1965 roku i został przygotowany przez sekcję naukowo-badawczą Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Polskie Towarzystwa Historycznego oddział w Słupsku. W 1992 roku rolę wydawcy przejęła Koszalińska Biblioteka Publiczna.

W czasopiśmie publikowane są artykuły popularno-naukowe, recenzje, a także materiały dotyczące historii regionu koszalińskiego. Periodyk popularyzuje także dorobek miejscowego środowiska naukowego.

Słowo wstępne do najnowszego, 50. numeru napisał prof. Krzysztof Wasilewski. Przy okazji jubileuszu czytelnicy mają też okazję do zapoznania się z losami „Rocznika Koszalińskiego”. Redakcja zamieściła reprint artykułu wstępnego do pierwszego numeru autorstwa red. Józefa Narkowicza.

W najnowszym numerze przeczytać można m.in. o historii średniowiecznych siedzib obronnych w Mielnie i o osadnictwie w powiecie koszalińskim w latach 1945–1950. Przedstawione zostały carte de visite (fotografie portretowe) wykonane przez koszalińskich fotografów przełomu XIX i XX wieku. Zamieszczono sylwetkę Berthy von Massow, do 1945 roku przełożonej diakonis zakładu Salem w Koszalinie, inicjatorki budowy gmachu lecznicy, w którym dziś mieści się Szpital Wojewódzki. Jest też wspomnienie o prof. Janie Filipkowskim, byłym rektorze naszej uczelni, projektancie zadaszenia koszalińskiego amfiteatru. Tradycyjnie już tom uzupełniają informacje o jubileuszach koszalińskich instytucji.

Umieszczono też podsumowanie wydarzeń, które odbywały się w ubiegłym roku w Koszalinie, pożegnania i wspomnienia mieszkańców miasta oraz bibliografię regionu z roku 2022.


"Rocznik Koszaliński" pod lupą naukowców 

Warto dodać, że grupa naukowców z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej prowadzi badania treści artykułów publikowanych w „Roczniku Koszalińskim”. Kierownikiem projektu badawczego pn. „Pomorze Środkowe – przestrzeń, pamięć i tożsamość w dyskursie regionalistycznym” jest dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK. Badania dotyczą nośników tożsamości regionalnej na Pomorzu Środkowym, takich jak prasa i stowarzyszenia regionalne.

Efekty badań zostaną opisane w monografii i przedstawione na konferencji planowanej na 2024 r. Równie ważny jest aspekt popularyzatorski, który zakłada m.in. stworzenie strony internetowej, digitalizację brakujących numerów „Rocznika Koszalińskiego” oraz przeprowadzenie i udostępnienie wywiadów z regionalistami. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu pracowników Biblioteki Politechniki Koszalińskiej, wszystkie brakujące numery "Rocznika" (lata 1965-2002) są już dostępne na stronie internetowej: tu.koszalin.pl/pomorze.