O transformacji energetycznej i innych wyzwaniach dla biznesu
Opublikowano 08.12.2023 13:52

Wpływ zmian cen energii na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, perspektywy rozwoju spółdzielni energetycznych, finansowe, prawne i podatkowe aspekty działalności małych i średnich przedsiębiorstw, a także rozwój przedsiębiorczości na wsi to tylko niektóre tematy wystąpień naukowców podczas, współorganizowanej przez Politechnikę Koszalińską, dwudniowej XIX Konferencji Naukowej Forum Wspierania Przedsiębiorczości Mikrofirma 2023.

Przedstawiciele różnych ośrodków badawczych z kraju i zagranicy przez dwa dni (7 i 8 grudnia) dyskutowali w Mielnie o szansach i barierach w rozwoju małych i średnich firm. Organizatorami konferencji Mikrofirma 2023 były: nasza uczelnia, a także Uniwersytet Szczeciński i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego konferencji była rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

W pierwszym dniu (7 grudnia) wystąpili naukowcy z Politechniki Koszalińskiej, SGGW, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Bydgoskiej i Akademii Mazowieckiej w Płocku. Badacze mówili o uwarunkowaniach działalności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (transformacja energetyczna, obrót gruntami), przybliżyli specyfikę działalności przedsiębiorstw komunalnych. Przedstawili też wyniki badań dotyczących funkcjonowania gospodarstw rolnych i rozwoju obszarów wiejskich (m.in. pomoc publiczna na rzecz sektora rolnego w okresie pandemii COVID, efektywność gospodarstw ekologicznych i konwencjonalnych, determinanty wiedzy ubezpieczeniowej rolników).

W swoich wystąpieniach poruszyli także m.in. niektóre aspekty reformy podatkowej Polski Ład, opowiedzieli o strategiach przedsiębiorstw rodzinnych i współpracy banków spółdzielczych z różnymi podmiotami gospodarczymi. Nie uniknięto też tematu wojny na Ukrainie i możliwości inwestowania w tym kraju.

Gośćmi pierwszego dnia byli również zagraniczni badacze. Prof. Gentrit Berisha z Uniwersytetu w Prisztinie (Kosowo) mówił o roli innowacji w organizacji pracy w przedsiębiorstwach. Wraz z pracującymi na tej samej uczelni profesorami Albane Gashim i Besnikiem Krasniqi, przedstawił wyniki badań dotyczących satysfakcji życiowej wynikającej z działalności w biznesie. 

Profesor Davit Japaridze z Gruzińskiego Uniwersytetu Technologicznego przybliżył zagadnienia dotyczące decyzji menedżerskich.

Drugi dzień wydarzenia poświęcony był przede wszystkim prezentacji działalności badawczej studentów i doktorantów Szkoły Doktorskiej.

W porannym panelu doktorantka Izabela Śliwka przedstawiła wyniki badań dotyczących wpływu innowacyjności na wynik finansowy przedsiębiorstwa, Krzysztof Czopik opowiedział o kontrolach przedsiębiorców przeprowadzanych przez ZUS, a Łukasz Kuczyński przybliżył niektóre aspekty rynku ubezpieczeń samochodowych. O historii pieniądza i wpływie czynników społeczno-politycznych na kształtowanie systemów monetarnych opowiedział doktorant Tomasz Wojciechowski. Anna Martirosyan porównała natomiast gospodarkę turystyczną województwa zachodniopomorskiego i Armenii.

Wystąpiły także doktorantki I roku Szkoły Doktorskiej: Sandra Orzechowska (zróżnicowanie usług hotelarskich) i Weronika Zimny (system transportu pasażerskiego w powiecie koszalińskim).

W sesji „Debiuty studenckie” zaprezentowali się studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej (kierunki: Ekonomia, Finanse i rachunkowość oraz Logistyka).

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska