„Międzynarodowe Prawo Humanitarne w ochronie ludności we współczesnych konfliktach zbrojnych” to tytuł konferencji, która odbędzie się 1 grudnia (godz. 9-15) w kampusie przy ul. Kwiatkowskiego. Wydarzenie stanie się okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze zarządzania kryzysowego, ukierunkowanego zwłaszcza na ochronę ludności w warunkach współczesnych zagrożeń.
Organizatorami konferencji są: Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej, oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie oraz grupa ratownictwa PCK Koszalin.
Inicjatorzy wydarzenia przypominają, że bezpieczeństwo wewnętrzne jest istotnym zagadnieniem, zarówno dla funkcjonowania państwa, jak i dla jego obywateli. Wiąże się ono bowiem z prawem jednostki do bezpieczeństwa oraz z obowiązkiem państwa do zagwarantowania jednostce bezpieczeństwa. W konfliktach zbrojnych cywile nie powinni być celem ataków wojskowych. Z przestrzeganiem tej zasady bywają jednak problemy, czego potwierdzeniem jest wojna na Ukrainie.
Organizatorzy chcą przybliżyć temat międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, wyjaśnić jego znaczenie, przedstawić normy prawa międzynarodowego skodyfikowane w mowach i zwyczajach międzynarodowych.
Podczas konferencji poruszone zostaną następujące obszary tematyczne:
– ochrona znaku czerwonego krzyża i jego stosowanie w czasie wojny;
– wyzwania w zakresie ochrony ludności dla jednostek rządowych i samorządowych;
– problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa ludności wobec narastającego zagrożenia konfliktami zbrojnymi;
– międzynarodowe implikacje współpracy cywilno-wojskowej i współdziałania instytucji wojskowych i cywilnych w obliczu różnego rodzaju zagrożeń;
– wojskowe wsparcie władz i ludności w sytuacji zagrożeń militarnych i niemilitarnych;
– działalność samorządu lokalnego w okresie zagrożenia bezpieczeństwa.
Konferencja jest adresowana do przedstawicieli administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, studentów i pracowników uczelni wyższych, przedstawicieli służb mundurowych (policja, Służba Więzienna, Straż Graniczna), nauczycieli oraz pracowników instytucji zainteresowanych międzynarodowym prawem humanitarnym.
Tematy wystąpień to m.in.:
– białoruski kryzys migracyjny z perspektywy prawa wojennego, praw człowieka i roli PCK;
– ochrona znaku Czerwonego Krzyża w czasie pokoju i czasie wie wojny, wojskowe i cywilne jednostki medyczne;
– sytuacja prawna i ochrona formacji obrony cywilnej w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego.
Zajęcia poprowadzą znawcy międzynarodowego prawa humanitarnego (wśród nich naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Miejsce konferencji: aula w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ul. Kwiatkowskiego.
Link do rejestracji uczestników: https://forms.gle/1GjCG1EAo53asg7H7