Politechnika Koszalińska jest sygnatariuszem Coalition for Advancing Research Assesment (CoARA), czyli międzynarodowej koalicji na rzecz poprawy oceny badań naukowych. Nasza uczelnia wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim zainicjowała też powołanie Polskiej Kapituły Narodowej tej koalicji.
Zadaniem koalicji CoARA jest wspólne dążenie do udoskonalenia systemu oceny badań naukowych – stworzenie systemu efektywnego i sprzyjającego włączeniu społecznemu. Głównym celem jest ocena badań, badaczy i organizacji naukowych uwzględniająca różnorodne, praktyki i działania, które maksymalizują jakość i znaczenie prowadzonych prac badawczych. Ocena powinna mieć charakter jakościowy, a także być oparta na wskaźnikach ilościowych, do czego niezbędna jest współpraca partnerska.
W proces reform zaangażowały się organizacje i instytucje naukowe z kilkudziesięciu państw. Należą do nich publiczne i prywatne podmioty finansujące badania naukowe, uniwersytety, ośrodki badawcze, instytuty, stowarzyszenia, władze krajowe i regionalne, agencje akredytacyjne i oceniające, towarzystwa naukowe i stowarzyszenia naukowców. Reprezentują one szeroki wachlarz poglądów i perspektyw.
Warto podkreślić, że nasza uczelnia wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim zainicjowała powstanie Polskiej Kapituły Narodowej (NC-PL) koalicji CoARA. Patronat nad inicjatywą objęła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Polskiej Akademii Nauk. Inicjatywa zrzesza obecnie 37 sygnatariuszy CoARA i ma na celu aktywne angażowanie badaczy – od doktorantów po renomowanych liderów i mecenasów nauki – w dyskusję na kluczowe tematy dotyczące oceny badań naukowych.
W pracach uczestniczy rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i dr inż. Marcin Kruzel z Wydziału Mechanicznego naszej uczelni.
Najbliższe spotkanie, podczas którego omówione zostaną m.in. sprawy ogólne CoARA, propozycje zadań i struktury NC-PL, a także uzupełnione zostaną listy zadań i koordynatorów, odbędzie się w najbliższy poniedziałek (6 listopada 2023 r.)
Główną misją Polskiej Kapituły Narodowej jest ocena spójności rozwiązań uzgodnionych w ramach CoARA z obecnie obowiązującymi regulacjami krajowymi oraz zaproponowanie niezbędnych zmian na poziomie krajowym, które umożliwiłyby wdrożenie poszczególnych elementów reformy. Nacisk zostanie położony na zakres i wykonalność recenzji naukowych w ocenie naukowców i instytucji prowadzących badania, a także na tym, w jaki sposób można wykorzystać reformę do inicjowania zmian w ramach prawnych i kulturze badawczej w kierunku promowania najnowocześniejszych badań prowadzonych w perspektywie długoterminowej. Ostatecznym celem długoterminowym jest opracowanie sprawiedliwych kryteriów tworzenia przewidywalnych ścieżek kariery w celu wspierania najbardziej utalentowanych badaczy. Polska Kapituła Narodowa przygotuje rekomendacje dla decydentów, mające na celu poprawę warunków zatrudnienia młodych pracowników nauki w celu zmniejszenia niepewności oraz zwiększenie stabilności uznanych badaczy, aby ułatwić budowanie wysoko wyszkolonych zespołów.