Politechnika Koszalińska w gronie sygnatariuszy Magna Charta Universitatum 2020
Opublikowano 25.10.2023 12:13

Uniwersytet Łódzki był tegorocznym gospodarzem uroczystego odnowienia postanowień Magna Charta Universitatum (MCU). Polskie szkoły wyższe, niezależnie od tego, czy są już sygnatariuszami MCU z 1988 r., czy nowymi kandydatami, mogły teraz podpisać MCU 2020. Tegoroczne odnowienie postanowień Magna Charta Universitatum zostało podpisane przez dr hab. Danutę Zawadzką, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej.

 

21 lat po pierwszym podpisie

Co roku Magna Charta Observatory organizuje spotkania o zasięgu międzynarodowym, podczas których poruszane są wyzwania związane z podtrzymywaniem podstawowych wartości i odpowiedzialnym służeniem społeczeństwu. W gronie uczelni odnawiającej postanowienia, poza Politechniką Koszalińską, znalazło się 15 innych polskich i 18 zagranicznych, w tym między innymi z Argentyny, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Tajlandii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Magna Charta Universitatum pierwszy raz została podpisana przez 388 rektorów w 1988 r. z okazji 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii. Od tamtego czasu jest deklaracją i potwierdzeniem podstawowych zasad, które stanowią podstawę misji szkół wyższych. Pierwszy dokument został podpisany przez Politechnikę Koszalińską w 2002 r. Uczynił to ówczesny rektor prof. dr hab. inż. Krzysztof Wawryn. Obecnie dokument służy prawie 1000 sygnatariuszy MCU z 94 krajów.

 

Wpływ kultury, geografii i historii

Karta została zmodyfikowana w 2020 r. pod wpływem i w celu odzwierciedlenia zmian w świecie i uwypuklenia potrzeb, przed którymi stoją uczelnie. Nadal jednak stanowi podstawę misji oraz działań szkół na całym świecie.

W założeniach MCU znajdujemy zapisy, że nauczanie i badania powinny stanowić nierozłączną całość, angażując studentów w pogłębianie wiedzy. Rola uczelni polega na tworzeniu miejsc swobodnego dociekania i wymiany myśli. Magna Charta Universitatum dostrzega różnorodność szkół wyższych pod względem wpływów kultury, geografii i historii. Powstanie tak ważnego dla środowiska akademickiego dokumentu miało na celu podkreślenie roli wiedzy oraz jej wpływu na ludzi, wydarzenia i zjawiska bez względu na granice kulturowe.

Ogłoszenie deklaracji miało duży wpływ na edukację: powstało wiele nowych szkół, wzrosło zróżnicowanie ich struktur, zadań i misji; zwiększyła się liczba i różnorodność studentek i studentów dążących do zdobycia wyższego wykształcenia, podobnie jak liczba powodów, dla których się młodzi ludzi decydują się na rozwój.

 

Nowe wyzwanie – rekonstrukcja miast

Zanim prof. Danuta Zawadzka złożyła podpis na dokumencie, wzięła udział w jubileuszowej konferencji organizowanej przez Magna Charta Observatory, która 23-25 października br. odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim. Była to pierwsza tego rodzaju konferencja organizowana w Polsce, w której wzięli udział rektorzy szkół wyższych z wielu państw świata. Tegoroczna konferencja była adresowana nie tylko do przedstawicieli uczelni, ale także bezpośrednio do studentek i studentów.

Tytuł konferencji brzmiał: „Uniwersytety i rekonstrukcja miast: rola badań naukowych i edukacji". Wydarzenie koncentrowało się wokół kwestii odbudowy Ukrainy po zniszczeniach wojennych oraz społecznej roli uniwersytetów. Rozmawiano o transformacji miast, niezależnie od tego, czy jest to wynikiem zniszczeń wojennych, zanikania gałęzi przemysłu, zmian klimatu czy przemian społecznych.

Brany pod uwagę był zarówno wkład badań naukowych, jak i nauczania. Dyskutowano o stosowaniu zasad i wartości MCU. Podczas konferencji poruszono kwestie związane z wyzwaniami i wzmacnianiem zdolności uczelni do przestrzegania podstawowych wartości z korzyścią dla ludzi młodych, społeczeństwa i społeczności uniwersyteckich. W programie konferencji znalazły się nie tylko wystąpienia ogólne, ale również sesje w małych grupach, tak aby w pełni zaprezentować uczestnikom cały przekrój problemów.