O zmianach w energetyce porozmawiamy bez emocji
Opublikowano 23.10.2023 15:39

Cykl wykładów i akcję informacyjno-promocyjną dotyczącą możliwości wykorzystania niekonwencjonalnych układów energetycznych (jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych) zorganizuje w najbliższym czasie Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej. Celem jest upowszechnianie wiedzy na temat perspektyw rozwoju energetyki.

Dynamiczne zmiany w branży energetycznej w Polsce – w tym rozwój niekonwencjonalnych układów energetycznych - to perspektywa najbliższych lat. Coraz bardziej realnych kształtów nabierają bowiem plany budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w okolicach miejscowości Lubiatowo-Kopalino (województwo pomorskie), rozważana jest budowa drugiej elektrowni w Pątnowie w Wielkopolsce. Wkrótce ma się rozpocząć także realizacja projektu związanego z budową morskich farm wiatrowych. Wielkie przedsięwzięcia, które mają w przyszłości stanowić podstawę energetyczną kraju, budzą emocje społeczne.

Perspektywa odejścia od tradycyjnych paliw coraz bliższa

A towarzyszą im inne ważne zjawiska: jak choćby upowszechnienie rozwiązań mających na celu generowanie i magazynowanie energii elektrycznej w układach prosumenckich (przy wykorzystaniu układów fotowoltaicznych), czy też prace nad wykorzystaniem w energetyce technik wodorowych.

Nie można przy tym zapominać o rozwoju elektromobilności, której przejawem jest coraz bardziej powszechny na drogach widok pojazdów o napędzie elektrycznym.

– Uznaliśmy, że warto o dynamicznych zmianach w energetyce i ich wpływie na otoczenie opowiedzieć w sposób merytoryczny, pozbawiony emocji – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej (na zdjęciu – poniżej). – Nasze działanie jest kontynuacją realizowanej od lat misji związanej z kształceniem kadr dla branży energetycznej i prowadzeniem badań w tym obszarze. Staramy się, by efekty naszych badań wspierały zmiany w gospodarce. Dlatego przystąpiliśmy do konsorcjum „Nauka dla morza”, grupującego uczelnie Polski północnej, które zamierzają podjąć wspólne działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Podpisaliśmy też listy intencyjne dotyczące udziału w Wielkopolskiej i Zachodniopomorskiej Dolinie Wodorowej.

Główną motywacją do realizacji projektu edukacyjnego jest fakt, że jednym z najważniejszych mierników wzrostu efektywności energetycznej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej stał się udział – w bilansie energii finalnej - odnawialnych źródeł energii, dziś określanych jako niekonwencjonalne. Wiąże się to z koniecznością uniezależnienia się gospodarki od tradycyjnych nośników energii – głównie paliw kopalnych. Perspektywa odejścia od tradycyjnych paliw i rozwoju niekonwencjonalnych układów energetycznych powinna być przedmiotem społecznej dyskusji.

A jeśli weźmie się pod uwagę to, że problematyka dotycząca dynamicznych zmian zachodzących w energetyce jest od lat obecna w programach badawczych i dydaktycznych Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej, to podjęcie się przez naszą uczelnię realizacji projektu wydaje się oczywistością.

Wykłady i akcja promocyjno-informacyjna

W planach jest przeprowadzenie 9 wykładów, których wysłuchają uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych oraz przedstawiciele firm i instytucji publicznych z Pomorza. Wykłady rozpoczną się w grudniu 2023 r. i poprowadzą je nauczyciele akademiccy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej.

Tematyka dotyczyć będzie:

– projektowania i optymalizacji części wysokosprawnych maszyn i urządzeń energetycznych;

– układów generujących i realizujących konwersję energii, zwłaszcza ze źródeł odnawialnych (niekonwencjonalnych);

– rozwoju energetyki prosumenckiej; - technologii inteligentnych sieci i wzajemnych połączeń systemów elektroenergetycznych;

– trendów w technologii magazynowania energii;

– zastosowania energooszczędnych oraz inteligentnych systemów energetycznych w budownictwie;

– energetyki jądrowej i termojądrowej.

Częścią projektu jestteż akcja informacyjno-promocyjna dotycząca rozwoju i wykorzystania niekonwencjonalnych układów energetycznych. W planach jest przygotowanie i dystrybucja plakatów i roll-upów (zostaną umieszczone w instytucjach użyteczności publicznej, firmach i środkach komunikacji publicznej).

Uczelnia przygotuje też spoty, które wyemituje regionalna telewizja i rozgłośnie radiowe. Informacje dotyczące zmian w branży energetycznej dotrą do odbiorców także poprzezogłoszeniaumieszczone na telebimach.

W kierunku Przemysłu Przyszłości

Jak tłumaczy prof. Waldemar Kuczyński, celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat przemian zdefiniowanych w ramach tzw. Przemysłu Przyszłości będącego kolejnym etapem na drodze rozwoju tzw. Przemysł 4.0 oraz konieczności optymalizacji wykorzystania konwencjonalnych i niekonwencjonalnych nośników energii.

Działania te wychodzą naprzeciw wyzwaniom, które wiążą się z globalnym programem rewolucji przemysłowej wynikającym z gwałtownego przyspieszenia w obszarze zastosowań innowacyjnych technologii. Te wyzwania wiążą się z bezwzględną potrzebą korzystania z energii pozyskanej z niekonwencjonalnych układów, do których zalicza się odnawialne źródła energii, technologie wodorowe i energetykę jądrową.

Większość wykładów zostanie przeprowadzona na terenie uczelni. W realizacji projektu kluczowe znaczenie będą miały wiedza i doświadczenie wykładowców Politechniki Koszalińskiej. Istotna jest też dostępność bazy laboratoryjnej Wydziału Mechanicznego, a w szczególności Centrum Szybkiego Prototypowania, Laboratorium Katedry Energetyki, Katedry Inżynierii Transportu. W zasobach tych pracowni są m.in. urządzenia do druku 3D z proszków metali, zestawy do badania elektrowni wiatrowych, zestawy parowej siłowni cieplnej, a także pojazd wykorzystujący do napędu energię elektryczną wraz z zestawem do jego zasilania.

Realizacja przedsięwzięcia zakończy się w połowie 2024 r.

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II". 



Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska