O „modelowym charakterze współpracy” pomiędzy uczelnią a firmą GlobalLogic, która w Koszalina ma prężenie działający oddział, możemy przeczytać w wydanym okazjonalnie magazynie „7 lat Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka” pod tytułem „Jak to się robi w Koszalinie?”.
W tekście umieszczonym w rubryce „Współpraca biznesu i edukacji” cytowany jest nie tylko Piotr Bartkiewicz, prezes GlobalLogic w Koszalinie, absolwent Politechniki Koszalińskiej, lecz także dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK prorektor ds. studenckich i koordynator Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego, który wyjaśnia: „Kilku naszych absolwentów utworzyło firmę, którą (...) kupiła międzynarodowa korporacja. Pośrednio więc wykreowaliśmy sobie tę współpracę”.
Piotr Bartkiewicz tak mówi o jednym z przykładów współpracy z uczelnią: „(...) zdecydowaliśmy się na uruchomienie kursów [organizowanych dla studentek i studentów na Wydziale Elektroniki i Informatyki]. (...) nie rościmy sobie przy tym praw do jakiegokolwiek „obrandowania” tych programów, zapraszamy do współpracy inne firmy”.
Politechnika Koszalińska uzyskała licencje do platformy wykorzystywanej do tworzenia interfejsów, które mogą znaleźć zastosowanie w różnych branżach, np. AGD. Specjaliści z GlobalLogic przeszkolili nauczycieli akademickich, żeby mogli przekazywać wiedzę studentom. „Chcemy przybliżyć młodym ludziom metody tworzenia interfejsów i umożliwić poznanie standardów rynkowych” – dodaje w tekście Piotr Bartkiewicz.
A prof. Tomasz Królikowski podsumowuje: „(...) polecam ten program uczelniom prowadzącym nie tylko informatykę, lecz także kierunki mechatroniczne, na których podstawy programowania są na wyższym poziomie, niż na innych kierunkach technicznych”.
Rady branżowo-dziedzinowe, a dotycząca informatyki jest jedną z nich, działają w ramach Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Powstały w wyniku realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój 2014-2020.
W praktyce rady są między innymi współorganizatorami wydarzeń takich, jak niedawno przygotowana na Politechnice Koszalińskiej, z udziałem ekspertów reprezentujących różne instytucje, urzędy, organizacje i środowiska, konferencja „Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, innowacje technologiczne. Wyzwania dla rozwoju kompetencji”. To wydarzenie miało również innego partnera – Sektorową Radę ds. Kompetencji w zakresie Telekomunikacji i Cyberbezpieczeństwa. Link do publikacji