Kilkadziesiąt wygłoszonych referatów, sesje posterowe i dyskusje o najnowszych wynikach badań dotyczących technologii wytwarzania i obróbki powierzchniowej – w Dźwirzynie pod Kołobrzegiem kończy się, organizowana przez Politechnikę Koszalińską, trzydniowa konferencja naukowa „Konstelacja Szkół Naukowych w Inżynierii Mechanicznej”.
W odbywającej się w dniach 16-18 października konferencji wzięli udział naukowcy z niemal wszystkich polskich uczelni technicznych. Obecni byli przedstawiciele szkół doktorskich, w tym doktoranci ze Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej. O wynikach swoich badań opowiedzieli też naukowcy z zagranicy (m.in. z Grecji, Francji i Szwecji). Goście z zagranicy wzięli również udział w pracach Komitetu Naukowego konferencji.
W konferencji uczestniczyli naukowcy prowadzący badania w obszarze czterech szkół naukowych funkcjonujących w ramach inżynierii mechanicznej. Wystąpienia w ramach najstarszej, Naukowej Szkoły Obróbki Ściernej dotyczyły m.in.: nowych technologii procesów obróbki ściernej oraz modelowania tych procesów, innowacyjnych rozwiązań w zakresie narzędzi ściernych, hybrydowych procesów obróbki ściernej, a także metod obróbki precyzyjnej.
Tematy referatów z obszaru Naukowej Szkoły Obróbki Skrawaniem to m. in. badania zjawisk fizycznych w procesie skrawania, modelowania i symulacji tego procesu, a także zagadnień dotyczących trwałości narzędzi, optymalizacji procesów obróbkowych oraz obróbki materiałów trudnoskrawalnych.
Wiele wystąpień dotyczyło badań z zakresu zupełnie nowych obszarów wiedzy: technologii przyrostowych i hybrydowych, jak i wymagań stawianych przed Przemysłem 4.0. Stąd obecność na konferencji przedstawicieli dwóch nowo powołanych szkół naukowych. Pierwsza z nich, Naukowa Szkoła Automatyzacji Produkcji obejmowała takie zagadnienia jak: przemysł 4.0 i kierunki rozwoju technologii, robotyzacja procesów produkcji, systemy nadzorowania procesów technologicznych, metody digitalizacji procesów i obiektów oraz zastosowanie sztucznej inteligencji w projektowaniu i wytwarzaniu. Referaty z zakresu drugiej, Naukowa Szkoły Technologii Przyrostowych dotyczyły m.in: technologicznych i ekonomicznych aspektów procesów wytwarzania przyrostowego, urządzeń do realizacji tych procesów, metod wytwarzania hybrydowego, procesów z wykorzystaniem proszków metalicznych.
W konferencji wzięli udział także przedstawiciele firm zajmujących się technologiami wytwarzania, ich wdrażaniem oraz produkcją narzędzi.
Przewodniczącym komitetu organizacyjnego i naukowego konferencji był dr hab. inż. Dariusz Lipiński, prof. PK, dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej.
Referaty wygłoszone podczas konferencji będą rekomendowane do publikacji w monografii Wydawnictwa Naukowego Politechniki Koszalińskiej, w czasopiśmie „Mechanik” oraz w międzynarodowych czasopismach „Materials” i „Advances in Science and Technology”.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska