Nasza uczelnia w „Dzień Dobry TVN”
Opublikowano 17.10.2023 13:00

Dwukrotnie w programie „Dzień Dobry TVN” przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej mówili we wtorek (17 października br.) o popularyzowanych przez uczelnię nowych technologiach i urządzeniach. Prezentacja naszej uczelni towarzyszy odbywającej się w szczecińskim Teatrze Polskim konferencji „Nowoczesne technologie”.

Szczecińska konferencja to jedno z najważniejszych w tym roku na Pomorzu Zachodnim wydarzeń adresowanych do przedstawicieli biznesu i nauki. Konferencja wieńczy III edycję programu mentorskiego organizowanego przez samorząd województwa dla zachodniopomorskich przedsiębiorców. Podczas konferencji na scenie Teatru Polskiego zaprezentują się znawcy globalnego rynku: Koen Kas – światowej sławy futurysta i ekspert w dziedzinie opieki zdrowotnej, dr Dawid Myśliwiec – twórca internetowy i założyciel dwóch kanałów popularnonaukowych, Marek Zmysłowski – przedsiębiorca, ekspert rynku internetowego na kontynencie afrykańskim, a także założyciele agencji badawczo-rozwojowej Izabela Bernau-Ławniczak i Wojciech Ławniczak.

Konferencji towarzyszy prezentacja zachodniopomorskich uczelni. Przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej – Piotr Zmuda Trzebiatowski i Sebastian Banucha – w bezpośredniej relacji w programie „Dzień Dobry TVN” mówili o prezentowanych nowych technologiach i urządzeniach. To m.in. platforma krocząca (tzw. robot pies). Urządzenie należy do grupy zdalnie sterowanych robotów, dla których wzorcem ruchu jest świat zwierząt. Jest wykorzystywane w celach edukacyjnych (nauka programowania), pozwala bowiem zrozumieć działanie algorytmów i logiki. Platforma krocząca robi ogromne wrażenie nie tylko na studentach, ale ma też bardzo ważne praktyczne zastosowanie. Może być przeznaczona do inspekcji w trudnych warunkach, może być wykorzystywana także jako przewodnik osób niewidomych, czy jako urządzenie ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami pokonywanie barier.

Zaprezentowano też przygotowany na naszej uczelni prototyp wielofunkcyjnej protezy mechatronicznej ręki. Protezę z myślą o 12-letnim niepełnosprawnym chłopcu opracował zespół dr. Sebastiana Pecolta z Katedry Mechatroniki i Automatyki Wydziału Mechanicznego.