Konferencja szkół naukowych w inżynierii mechanicznej
Opublikowano 16.10.2023 15:20

W Dźwirzynie koło Kołobrzegu rozpoczęła się w poniedziałek (16 października 2023 r.) organizowana przez Politechnikę Koszalińską trzydniowa konferencja pn. „Konstelacja Szkół Naukowych w Inżynierii Mechanicznej”. Wydarzenie to okazja do prezentacji wyników badań w ramach czterech szkół naukowych funkcjonujących w obrębie Inżynierii Mechanicznej.

W konferencji uczestniczą przedstawiciele dwóch uznanych, funkcjonujących od lat szkół naukowych: XLV Naukowej Szkoły Obróbki Ściernej (przewodniczącym Komitetu Naukowego jest były rektor Politechniki Koszalińskiej prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak) i XVI Szkoły Obróbki Skrawaniem (pod przewodnictwem naukowym prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza z Politechniki Wrocławskiej). Konferencja to także okazja do prezentacji dwóch nowo powołanych szkół naukowych: Naukowej Szkoły Automatyzacji Produkcji (przewodniczącym jest prof. dr hab. inż. Mirosław Pajor z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego) oraz Naukowej Szkoły Technologii Przyrostowych (prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej dr hab. inż. Błażej Bałasz prof. PK).

Jak powiedział nam dr hab. inż. Dariusz Lipiński, prof. PK, przewodniczący komitetu organizacyjnego i naukowego konferencji, a zarazem dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej trzydniowa konferencja jest miejscem, w którym młodzi naukowcy mogą prezentować wyniki swoich badań, ale też korzystać z doświadczeń największych autorytetów w dyscyplinie naukowej. To także okazja do wymiany doświadczeń między przedstawicielami nauki i biznesu.

Wśród prelegentów i słuchaczy są naukowcy z większości polskich uczelni technicznych, a także goście z zagranicy. W specjalnych sesjach konferencyjnych biorą udział również przedstawiciele firm zajmujących się wdrażaniem technologii obróbki powierzchni oraz produkcją narzędzi.

W swoim wystąpieniu w ramach sesji plenarnej prof. Błażej Bałasz opowiedział o perspektywach rozwoju technologii Binder Jetting (technologia wytwarzania przyrostowego przy użyciu proszków metali). W ramach tej samej sesji prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak przedstawił metodykę doskonalenia narzędzi ściernych i optymalizacji procesów precyzyjnego szlifowania. O metodach pomiaru temperatury skrawania mówił prof. dr hab. inż. Piotr Cichosz.

Późnym popołudniem rozpoczęły się sesje tematyczne. W trzech równolegle odbywających się sesjach przewidziano wystąpienia naukowców z różnych ośrodków badawczych (m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego). W programie także prezentacja technologii wdrożonych w biznesie m.in. przez firmy 3M Polska (produkcja materiałów ściernych i wyrobów z tworzyw sztucznych), Pratt&Whitney (producent elementów do silników lotniczych) oraz Seger Cutting Tools (precyzyjne narzędzia skrawające). Konferencja zakończy się w środę (18 października).

Organizacja konferencji „Konstelacja Szkół Naukowych Inżynierii Mechanicznej” jest finansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez ministra edukacji i nauki w ramach programu „Doskonała nauka II". Patronat nad konferencją objęła również Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa.