Naukowcy z naszej uczelni w rankingu najbardziej wpływowych badaczy
Opublikowano 09.10.2023 10:12

Dwaj naukowcy z Politechniki Koszalińskiej – prof. dr hab. inż. Krzysztof Nadolny i dr hab. inż. Adam Słowik, prof. PK – znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych badaczy na świecie.

Coroczny ranking Top 2% najbardziej wpływowych naukowców świata został opracowany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies. Zestawienie obejmuje najlepszych specjalistów reprezentujących 22 dyscypliny nauki podzielone na 174 bardziej szczegółowe dziedziny.

W rankingu zaprezentowano dorobek uczonych w dwóch ujęciach. Pierwsze z nich ocenia całościowy dorobek od początku kariery do 2022 roku według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście. Drugie ujęcie dotyczy osiągnięć naukowych za 2022 rok.

W grupie najbardziej wpływowych badaczy znalazło się kilkuset naukowców z Polski, w tym także dwóch pracowników naukowych Politechniki Koszalińskiej: prof. dr hab. inż. Krzysztof Nadolny i dr hab. inż. Adam Słowik, prof. PK.


Prof. dr hab. inż. Krzysztof Nadolny jest autorem lub współautorem ponad 240 prac naukowych. Jego artykuły ukazywały się w periodykach na całym świecie, publikował m.in. w Brazylii, Chinach, Indiach czy Egipcie.

Prof. Krzysztof Nadolny w 2006 roku uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn nadany przez Radę Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej za pracę doktorską na temat „Badania efektywności procesu jednoprzejściowego szlifowania otworów ściernicami o strefowo zróżnicowanej budowie”.

W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego za pracę pod tytułem: „Podstawy budowy i eksploatacji modyfikowanych ściernic z ziarnami mikrokrystalicznego korundu spiekanego w procesach szlifowania otworów”. Od 2019 roku pełni obowiązki kierownika Katedry Inżynierii Produkcji. We wrześniu 2020 roku otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Jego zainteresowania naukowe skupiają się na problemach związanych z obróbką ubytkową, w szczególności obróbką ścierną, narzędziami obróbkowymi, oceną efektywności, monitorowaniem i diagnostyką procesów, a także oceną jakości powierzchni i zagadnieniami tribologicznymi.

Dr hab. inż. Adam Słowik prof. PK w 2007 r. uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora w dyscyplinie elektronika, specjalność układy elektroniczne na Wydziale Elektoniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej. W 2013 r. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, Politechniki Częstochowskiej uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie informatyka, specjalność sztuczna inteligencja i systemy inteligentne.

Od października 2013 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej. Jest autorem lub współautorem ponad 150 artykułów naukowych w czasopismach międzynarodowych, materiałach konferencyjnych i monografiach. Jego zainteresowania badawcze obejmują obliczenia miękkie, uczenie maszynowe, sztuczne sieci neuronowe, systemy rozmyte, inteligencję obliczeniową, biologicznie inspirowane algorytmy optymalizacji oraz ich inżynierskie zastosowania.

Prof. Adam Słowik jest recenzentem w wielu międzynarodowych czasopismach naukowych oraz konferencjach międzynarodowych. Pełni funkcję Associate Editor w czasopiśmie IEEE Transactions on Industrial Informatics. Jest członkiem komitetów naukowych wielu konferencji międzynarodowych z dziedziny uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz algorytmów obliczeniowych inspirowanych naturą i ich zastosowań. W roku 2021 uzyskał nagrodę Zachodniopomorskiego Nobla, a w roku 2023 otrzymał srebrny medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Wielokrotnie jako Guest Editor organizował sesje specjalne w takich czasopismach jak: IEEE Transactions on Industrial Electronics, IEEE Transactions on Industrial Informatics, IEEE Transactions on Fuzzy Systems oraz Neural Computing and Applications.