O stanie badań nad polskim czasopiśmiennictwem regionalistycznym mówił dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK podczas zorganizowanej w Zielonej Górze interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Miasto starsze niż prasa”. Prorektor ds. kształcenia naszej uczelni i kierownik Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich Wydziału Humanistycznego opowiedział także o realizowanych na Politechnice Koszalińskiej badaniach dotyczących analizy treści artykułów publikowanych w „Roczniku Koszalińskim”.
Celem konferencji odbywającej się w dniach 2-4 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Norwida w Zielonej Górze jest analiza stanu kierunków i badań nad polską prasą. W szerszym zakresie wydarzenie jest poświęcone prezentacji obszarów badawczych współczesnych medioznawców.
We wtorkowym panelu, który poprowadziła prof. Bożena Koredczuk z Uniwersytetu Wrocławskiego, oprócz badacza z naszej uczelni, udział wzięli naukowcy zajmujący się metodologią badań medioznawczych oraz badacze zajmujący się historią poszczególnych tytułów prasowych.
Prof. Krzysztof Wasilewski podjął się zadania zbudowania definicji czasopiśmiennictwa regionalistycznego. Jak podkreślił, pod tym pojęciem kryją się periodyki naukowe, a także czasopisma popularne, wydawane przez stowarzyszenia, instytucje samorządowe i centralne.
Oceniając stan badań nad czasopiśmiennictwem regionalistycznym przyznał, że najlepiej ten segment rozpoznany jest w Wielkopolsce (badania prowadził prof. Ryszard Kowalczyk) oraz na Mazowszu (Ziemia Płocka). Przyczynkowe prace dotyczą Ziem Zachodnich i Północnych.
W badaniach czasopism regionalistycznych dominują metody historyczne, analiza treści i analiza dyskursu oraz metodologia humanistyki cyfrowej. Prof. Wasilewski zachęcał jednak do przyjęcia podejścia interdyscyplinarnego (wynika ono z tego, że czasopisma regionalistyczne łączą w sobie cechy zarówno prasy jak i literatury).
Fot. WiMBP im. Norwida w Zielonej Górze