Konferencja naukowa: jak walczyć z mową nienawiści
Opublikowano 02.10.2023 09:40

„Od stereotypów do nienawiści. Hejt w perspektywie interdyscyplinarnej” – to tytuł VII edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej, której współorganizatorem jest Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej. Konferencja odbędzie się 1 grudnia br. w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak wyjaśnia, zaangażowany w organizację konferencji dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK prorektor ds. kształcenia naszej uczelni i kierownik Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich Wydziału Humanistycznego, celem wydarzenia jest wszechstronna analiza mowy nienawiści w jej różnych formach.

Chodzi o stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów i dobrych praktyk w zakresie budowania inkluzywnego społeczeństwa i zwalczania przejawów nietolerancji i dyskryminacji oraz wypracowanie rekomendacji w tym zakresie adresowanych w szczególności do:
- organów władzy publicznej szczebla centralnego i lokalnego;
- instytucji zajmujących się edukacją;
- przedstawicieli mediów;
- pracodawców.

Dostrzegalna brutalizacja języka oraz nasilająca się przemoc motywowana uprzedzeniami to zjawiska niebezpieczne. Na występowanie rożnych przejawów nienawiści mają wpływ stereotypy i zbudowana na nich postawa odrzucenia, a także uwarunkowania kulturowe, historyczne czy polityczne. Wydarzenia ostatnich lat i ich konsekwencje dowiodły, że ich konsekwencje dowiodły, że dyskryminacja motywowana uprzedzeniami dotyka wielu grup społecznych.

Konferencja ma interdyscyplinarny charakter, a jej tematyka jest szeroka. Mowa nienawiści ma różne oblicza, nie tylko te znane z cyberprzestrzeni.

Wystąpienia będą poruszały zagadnienia hejtu w różnych aspektach: począwszy od uwarunkowań prawnych związanych ze zwalczaniem mowy nienawiści przez obecność hejtu w mediach, a na perspektywie jednostkowej skończywszy.

Ramowy program konferencji:

- Panel I. Mowa nienawiści: kwestia prawna, problem społeczny czy fenomen medialny?

- Panel II. Władza a mowa nienawiści: dobre praktyki w budowaniu inkluzywnego społeczeństwa.

- Panel III. Cyberhejt: O hejcie w Internecie i innych mediach;

- Panel IV. Społeczeństwo przeciw dyskryminacji i nienawiści.

Nabór zgłoszeń trwa. Osoby zainteresowane czynnym udziałem w konferencji proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego online: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxGrpld0ezFZspT6djvxx3NRdQsv1yeDnVxLd9BqNq8J07nQ/viewform

Termin upływa 15 października 2023 r.

Organizatorzy przewidują możliwość opublikowania referatów wygłoszonych podczas konferencji w punktowanym wydawnictwie (czasopiśmie).