W laboratoriach i pracowniach Politechniki Koszalińskiej trwają prace nad realizacją filmów prezentujących innowacje przygotowane przez naukowców z naszej uczelni. Filmy powstają na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie i zostaną zaprezentowane w ramach kampanii prezentującej potencjał środowiska naukowego Pomorza Zachodniego.
Prezentacja innowacji, które mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle, to przedsięwzięcie realizowane przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego. Kampania ma uświadomić mieszkańcom regionu jaki potencjał reprezentują zespoły badawcze, przede wszystkim jednak pozwoli dotrzeć z tą informacją do środowiska biznesu.
Informacje wraz z materiałami filmowymi zostaną umieszczone w mediach społecznościowych i na przygotowywanej stronie internetowej.
W przypadku naszej uczelni do prezentacji wytypowano trzy nowatorskie rozwiązania. Jednym z nich jest zdalny pomiar stanu technicznego łopat turbin wiatrowych z wykorzystaniem fotogrametrii i technologii skaningu laserowego. O innowacji mówił jej autor, dr hab. inż. Czesław Suchocki, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Podstawą oceny stanu technicznego turbin wiatrowych jest wykorzystanie informacji radiometrycznej chmury punktów z pomiaru w ramach skaningu laserowego. Badania będą uzupełnione o pomiary fotogrametryczne wykonane kamerą z bezzałogowego statku powietrznego. Integracja danych z różnych sensorów pomiarowych pozwoli na wiarygodniejszą ocenę stanu technicznego obiektów.
Drugą prezentowaną nowością jest metoda wytwarzania płyt fundamentowych z zastosowaniem zbrojenia rozproszonego w postaci włókien stalowych (kord) pozyskanych ze zużytych opon samochodowych. Metodę opracował zespół kierowany przez dr. hab. inż. Jacka Domskiego, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Innowacja powstała w ramach projektu realizowanego wspólnie z jedną z firm z Trójmiasta. Takie zastosowanie pozwala zagospodarować materiały odpadowe. Metoda może zostać wykorzystana przy produkcji płyt fundamentowych domów jednorodzinnych i niektórych obiektów wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej.
Trzeci film został zrealizowany w Centrum Szybkiego Prototypowania. O wytwarzaniu przyrostowym części maszyn z proszków metali, czyli o druku 3D z metali, mówił szef centrum, a zarazem prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK. Innowacja zmienia sposób projektowania części maszyn, zmniejszając ich kosztochłonność, energochłonność, skracając czas od pomysłu do gotowego wyrobu, zwiększając niezawodność części. Technologia jest wykorzystywana przy produkcji części maszyn i oprzyrządowania linii produkcyjnych.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska