Przedstawiciele świata nauki i firm zajmujących się technologiami wytwarzania, ich wdrażaniem oraz produkcją narzędzi wezmą udział w zaplanowanej na październik 2023 r. konferencji pod nazwą ,,Konstelacja Szkół Naukowych w Inżynierii Mechanicznej’’. Podczas wydarzenia, którego organizatorem jest Politechnika Koszalińska, zaprezentowany zostanie dorobek czterech szkół naukowych funkcjonujących w obrębie Inżynierii Mechanicznej.
Naukowa Szkoła Obróbki Ściernej oraz Szkoła Obróbki Skrawaniem od wielu lat wspierają rozwój środowiska naukowego związanego z obszarem Inżynierii Mechanicznej. Stanowią przy tym platformę współpracy nauki i gospodarki. W Inżynierii Mechanicznej, jak w każdej dziedzinie nauki, rodzą się nowe tendencje, pod wpływem potrzeb sygnalizowanych przez praktyków powstają nowe obszary badań. Przejawem zmian, które zaszły w ostatnich latach, jest m.in. rozwój badań związanych z technologiami przyrostowymi i hybrydowymi, jak i wymaganiami stawianymi przed Przemysłem 4.0. Z tego też powodu, w tej edycji konferencji, po raz pierwszy wezmą udział przedstawiciele dwóch nowo powołanych szkół naukowych: Naukowej Szkoły Automatyzacji Produkcji i Naukowej Szkoły Technologii Przyrostowych.
Czas dla adeptów nauki
- Konferencja ma dwa zasadnicze cele. Jest miejscem, w którym, realizując misję wynikającą z relacji mistrz-uczeń, profesorowie o dużym dorobku naukowym mogą przekazywać wiedzę osobom wkraczającym w świat nauki - wyjaśnia dr hab. inż. Dariusz Lipiński, prof. PK (na zdjęciu), przewodniczący komitetu organizacyjnego i naukowego konferencji, a zarazem dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej. – To także miejsce, w którym świat nauki spotyka świat przemysłu. Przedstawiciele gospodarki mogą dzięki temu poznać wyniki badań naukowych, naukowcy natomiast mogą dowiedzieć się, jakie są oczekiwania przemysłu.
Konferencja, która w dniach 16-18 października 2023 r. odbędzie się w Dźwirzynie koło Kołobrzegu, została podzielona na kilka sesji tematycznych.
W wydarzeniu będą uczestniczyć przedstawiciele dwóch uznanych, funkcjonujących od lat szkół naukowych:
- XLV Naukowej Szkoły Obróbki Ściernej (działa od 1973 roku) – przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, rektor-senior Politechniki Koszalińskiej, jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn;
- XVI Szkoły Obróbki Skrawaniem – przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. dr hab. inż. Piotr Cichosz, naukowiec z Politechniki Wrocławskiej,
oraz dwóch nowo powołanych szkół:
- I Naukowej Szkoły Automatyzacji Produkcji – przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. dr hab. inż. Mirosław Pajor, dziekan wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego;
- I Naukowej Szkoły Technologii Przyrostowych – przewodniczącym Komitetu Naukowego jest dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej.
W pracach Komitetu Naukowego Konferencji wezmą również udział przedstawiciele innych polskich ośrodków naukowych, a także naukowcy z zagranicy (m.in. z Grecji, Francji, Szwecji i Brazylii).
Tu świat nauki spotyka się z biznesem
Podczas trzech konferencyjnych dni uczestnicy wysłuchają kilkudziesięciu referatów w odbywających się równolegle trzech sesjach tematycznych związanych z działalnością szkół naukowych. Wśród prelegentów i słuchaczy znajdą się naukowcy z większości polskich uczelni technicznych (m.in. z Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Gdyni, Bydgoszczy, Zielonej Góry, Kielc, Opola, Rzeszowa i Szczecina). Obecni będą również przedstawiciele szkół doktorskich (organizację wydarzenia wspierają w szczególności doktoranci Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej).
Swój udział w organizowanym przez Politechnikę Koszalińską wydarzeniu zapowiedzieli także przedstawiciele firm zajmujących się wdrażaniem technologii obróbki powierzchni orz produkcją narzędzi, m.in. Seger Cutting Tools (dostawca rozwiązań w zakresie precyzyjnych narzędzi skrawających), Andre Abrasive Articles (producent narzędzi ściernych), 3M Polska (firma specjalizująca się w produkcji materiałów ściernych i wyrobów z tworzyw sztucznych), Pratt @Whitney (producent elementów do silników lotniczych) i Zoller Polska (dostawca urządzeń do pomiaru, ustawienia i kontroli narzędzi skrawających).
- Reprezentanci niektórych firm regularnie uczestniczą w organizowanych przez nas konferencjach szkół naukowych – podkreśla prof. Dariusz Lipiński. – To okazja, by poznać efekty najnowszych badań naukowych. Przedstawiciele biznesu mogą zaprezentować też przykłady ciekawych rozwiązań praktycznych.
Referaty wygłoszone podczas konferencji będą rekomendowane do publikacji w monografii Wydawnictwa Naukowego Politechniki Koszalińskiej, w czasopiśmie „Mechanik” oraz w międzynarodowych czasopismach: „Materials” i „Advances in Science and Technology”.
Organizacja konferencji „Konstelacja Szkół Naukowych Inżynierii Mechanicznej” jest finansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez ministra edukacji i nauki w ramach programu „Doskonała nauka II". Patronat nad konferencją objęła również Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa.
Informacje dotyczące konferencji dostępne są na stronie: https://ksn2023.tu.koszalin.pl/
Zdjecie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska