Postawili pierwszy krok w świecie polskiego kina
Opublikowano 15.09.2023 10:26

20. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i ja za nami. Gala zamknięcia festiwalu odbyła się w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Profesjonalne jury z aktorką Grażyną Błęcką-Kolską w roli przewodniczącej, po obejrzeniu 31 filmów, przyznało wyróżnienia i Motyle, czyli nagrody główne, w kategoriach: film fabularny, dokument i film amatorski. Przez cztery festiwalowe dni ciężko pracowało także jury studenckie, złożone w tym roku ze studentów drugiego roku kierunku terapia pedagogiczna Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.

Monika Długokęcka kocha oglądać filmy, a te najlepsze często poleca znajomym. Małgorzata Orzechowska, pomimo niepełnosprawności, nie obawia się nowych wyzwań, a udział w obradach jury uważa za ciekawe doświadczenie. Wyróżnionym czuje się także Remigiusz Kruk, który, oceniając filmy konkursowe, nie kierował się wyłącznie emocjami.

Po każdym dniu spędzonym w sali kinowej koszalińskiej biblioteki, studencka trójka zasiadała na „jurorskiej ławce” i przyznawała punkty według skali ocen przygotowanej przez łódzką „Filmówkę”.

Pierwsze w historii festiwalu studenckie jury jednogłośnie za najlepszy film uznało fabułę „Afonia” Marty Nowak, podkreślając prawdę w oddawaniu frustracji i trudności z jakimi spotykają się osoby niesłyszące w świecie kinematografii. Nagroda jury studenckiego była również nagrodą specjalną – Motyl 2023 – przyznaną przez rektor Politechniki Koszalińskiej.

Dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK była obecna na gali wręczenia nagród i zamknięcia tej edycji festiwalu. Statuetki nie wręczyła, Motyl pofrunie do autorki filmu – nieobecnej podczas uroczystości – pocztą. Rektor podziękowała jurorom za pracę, a organizatorom za konsekwencje w budowaniu wyjątkowości Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Za rok – 21. edycja.