Jubileuszowa konferencja studentów i młodych pracowników nauki
Opublikowano 12.09.2023 14:19

W Dąbkach koło Darłowa trwa jubileuszowa, XX Międzynarodowa Konferencja Studentów i Młodych Pracowników Nauki (20-th International Conference of Students and Young Scientists ICSYS`23). W wydarzeniu biorą udział naukowcy z kilkunastu ośrodków naukowych w Polsce i za granicą. Głównym organizatorem jest Wydział Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej.

Współorganizatorzy to Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a także Komitet Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk oraz koszalińskie oddziały Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją i Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W komitecie naukowym zasiadają naukowcy z głównych polskich uczelni technicznych.

W poniedziałkowy wieczór (11 września 2023 r.) odbyła się dyskusja panelowa na temat innowacji w elektronice, informatyce i inżynierii produkcji. Wtorek (12 września) był głównym dniem wykładów, prezentacji i dyskusji. Dr hab. inż. Błażej Bałasz, prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej, który dokonał oficjalnego otwarcia konferencji, mówił o roli młodych badaczy w rozwoju nauki.

O współpracy zagranicznej naszej uczelni, w tym przede wszystkim o zaangażowaniu w działalność Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL, opowiedział prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK. Przypomnijmy, że celem sojuszu dziewięciu europejskich szkół wyższych, do którego należy Politechnika Koszalińska, jest m.in. rozwój współpracy z otoczeniem biznesowym.

O możliwościach nawiązania współpracy mówili także: dr inż. Zbigniew Szamel, dyrektor Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości Politechniki Łódzkiej, dr Irena Bach-Dąbrowska z BIprofessional w Gdańsku, Robert Bodendorf reprezentujący Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Kamil Cierzniewski, doktorant Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie reprezentujący zarazem Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Podczas sesji posterowej wyniki swoich badań przedstawili młodzi naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wystąpienia dotyczyły teoretycznych i praktycznych aspektów zastosowań elektroniki, informatyki, inżynierii produkcji i zarządzania produkcją (m.in. algorytmów szeregowania zadań, zagadnień dotyczących szeregowania zadań wieloprocesorowych oraz informatycznego wsparcia metod steganograficznych).

W trakcie sesji panelowych o rezultatach prac badawczych opowiedzieli także młodzi naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej, a także ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Kaliskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. Specjalną sesję z prezentacjami posterowymi zaplanowano dla studentów z kół naukowych działających na Wydziale Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej.

Przedstawione prace zastaną opublikowane w IV tomie monografii „Innowacje w elektronice, informatyce i inżynierii produkcji”.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska