Grupa naukowców z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej prowadzi badania treści artykułów publikowanych w „Roczniku Koszalińskim”. Jednym z efektów realizacji projektu jest udostępnienie w wersji elektronicznej wszystkich brakujących numerów pisma.
Projekt "Pomorze Środkowe - przestrzeń, pamięć i tożsamość w dyskursie regionalistycznym" jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Nauka dla Społeczeństwa". U jego zarania stało pytanie o nośniki regionalizmu oraz stopień wykształcenia się tożsamości regionalnej na tzw. ziemiach odzyskanych. Projekt wpisuje się w założenia humanistyki cyfrowej i składa się z komponentu naukowego oraz popularyzatorskiego.
W tym pierwszym prowadzone są badania nad nośnikami tożsamości regionalnej na Pomorzu Środkowym, takimi jak prasa i stowarzyszenia regionalne. Efekty badań zostaną opisane w monografii i przedstawione na konferencji, zorganizowanej w 2024 roku.
Równie ważny jest aspekt popularyzatorski, który zakłada m.in. stworzenie strony internetowej, digitalizację brakujących numerów "Rocznika Koszalińskiego" oraz przeprowadzenie i udostępnienie wywiadów z regionalistami. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu pracowników Biblioteki Politechniki Koszalińskiej, obecnie wszystkie brakujące numery "Rocznika" (lata 1965-2002) są już dostępne na stronie internetowej: tu.koszalin.pl/pomorze. Pod tym adresem można ponadto znaleźć skany wycinków prasowych i dokumentów związanych z "Rocznikiem Koszalińskim" i nie tylko. Jest też Wirtualne laboratorium regionalizmu, które ma stanowić forum wymiany informacji na temat badań regionalnych.
Dla wszystkich miłośników historii Koszalina i regionu pomocną stanie się z pewnością interaktywna bibliografia zawartości "Rocznika". Już w tej chwili zawiera ona ponad 600 rekordów, które można przeglądać według wybranych wskaźników, jak np. nazwisko autora, temat, czy zakres geograficzny.
Projekt jest realizowany we współpracy z Koszalińską Biblioteką Publiczną oraz Archiwum Państwowym w Koszalinie. Realizuje go zespół w składzie: dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK (kierownik projektu), dr hab. Michał Polak, prof. PK, dr Krzysztof Kaczmarek. Z zespołem współpracuje mgr Ewa Czapik-Kowalewska, doktorantka Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej.