Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki
Celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie wykorzystania niekonwencjonalnych układów energetycznych wynikający z dynamicznego rozwoju tego obszaru w Polsce w szczególności w części północnej. Wynika to z propozycji posadowienia elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino oraz inwestycji w offshore na Morzu Bałtyckim. Instalacje te wzbudzają wiele emocji w lokalnym społeczeństwie i koniecznym jest, aby w sposób merytoryczny przedstawić rzeczywiste parametry pracy takich systemów oraz ich oddziaływanie na otoczenie. Ze wskazanymi układami energetycznymi w podstawie energetycznej kraju funkcjonować będą rozwiązania mające na celu możliwość generowania energii elektrycznej w układach prosumenckich np. przy wykorzystaniu układów fotowoltaicznych oraz jej magazynowania. Istotnym elementem jest tutaj również wykorzystanie wodoru, jako takiego magazynu oraz elektromobilności jako wsparcie dla tych działań.
Realizacja projektu będzie prowadzona przy wykorzystaniu bazy laboratoryjnej przez Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, w zakresie wykładów dla uczniów szkół, środowiska samorządowego oraz przemysłowego w Koszalinie oraz jego regionie. Obejmą one tematycznie zagadnienia związane z energetyką wiatrową, fotowoltaiczną, wykorzystaniem energii odpadowej w układach zamkniętych, zagadnień związanych z pozyskiwaniem wodoru i jego wykorzystaniem oraz energetyką jądrową.
Proponowany do realizacji projekt ma w głównym założeniu spowodować wzrost świadomości społecznej i środowiskowej w zakresie przemian zdefiniowanych w ramach tzw. Przemysłu Przyszłości (Industry of the Future) oraz konieczności optymalizacji wykorzystania konwencjonalnych i niekonwencjonalnych nośników energii. Uczestniczenie w realizacji tych trendów jest bezwzględną koniecznością, którą od wielu lat realizuje w programach badawczych oraz dydaktycznych Politechnika Koszalińska. Należy podkreślić, że działania te wpisują się bezpośrednio w globalny Program Rewolucji Przemysłowej określanym do niedawna nazwą „Przemysł 4.0”, a obecnie " Przemysł Przyszłości".
Należy podkreślić, że „siłą napędową” wszystkich etapów rewolucji przemysłowej była i nadal będzie szeroko rozumiana energetyka, wprzęgnięta w służbę gospodarki narodowej. W horyzoncie najbliższych lat 2023 – 2030 istnieje konieczność realizacji zadań z obszaru technologicznego określonego nazwą Nowe Technologie dla Energetyki. Obejmują one te tematycznie zagadnienia, które jednocześnie są propozycją planowanych wykładów.
Osiągnięcie założonego efektu będzie możliwe m.in. dzięki dostępności bazy laboratoryjnej Wydziału Mechanicznego, a w szczególności Centrum Szybkiego Prototypowania, Laboratoriów Katedry Energetyki, Katedry Inżynierii Transportu itp. W zasobach tych pracowni znajdują się m.in. urządzenia do druku 3D z proszków metali umożliwiające stosowanie wytwórczych technologii nieubytkowych, zestawy do badania elektrowni wiatrowych typu HAWT i VAWT, parową siłownię cieplną, pojazd wykorzystujący do napędu energię elektryczną wraz z zestawem do jego zasilania odnawialne źródło energii (panele fotowoltaiczne). Istotnym jest również dostępność pakietów oprogramowania typu Autodesk Invertor Professional, Ansys z całym pakietem solverów, Solidworks, AutoCad, Matlab, Statistica, WP-OPT.
Umożliwiają one przeprowadzenie szkoleń związanych z projektowaniem i optymalizacją konstrukcji maszyn i urządzeń energetycznych. Optymalne wykorzystanie wskazanych urządzeń laboratoryjnych oraz oprogramowania jest możliwe dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze badawczo-dydaktycznej Wydziału Mechanicznego, którego potwierdzeniem jest uzyskanie kategorii A, w minionej ocenie ministerialnej w zakresie dyscypliny inżynieria mechaniczna.
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II”
Wykład I / 12 stycznia 2024 r.:
- Projektowanie i optymalizacja części wysokosprawnych maszyn i urządzeń energetycznych, w aspekcie wytwarzania przyrostowego - 12.01.2024 godz. 10.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Mechaniczny)
Wykład II / 23 lutego 2024 r.:
- Technologie inteligentnych sieci i wzajemnych połączeń systemów elektroenergetycznych – 23.02.2024 godz. 10.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki)
Wykład III / 29 lutego 2024 r.:
- Zastosowanie nowoczesnych technologii obróbki w produkcji maszyn i urządzeń energetycznych – 29.02.2024 godz. 10.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki)
Wykład IV / 19 kwietnia 2024 r.:
- Zastosowanie energooszczędnych oraz inteligentnych systemów energetycznych w budownictwie – 19.04.2024 godz. 10.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki)
Wykład V / 13 maja 2024 r.:
- Trendy w technologii magazynowania energii – 13.05.2024 godz. 9.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki)
Wykład VI / 16 maja 2024 r.:
- Rozwój energetyki prosumenckiej – 16.05.2024 godz. 10.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki)
Wykład VII / 22 maja 2024 r.:
- Układy generujące i realizujące konwersję energii, zwłaszcza ze źródeł odnawialnych (niekonwencjonalnych); - 22.05.2024 godz. 10.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki)
Wykład VIII / 05 czerwca 2024 r.:
- Energetyka niekonwencjonalna - jądrowa i termojądrowa – 05.06.2024 godz. 10.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki)
Wykład IX / 10 czerwca 2024 r.:
- Proekologiczne zastosowanie energii w transporcie z wykorzystaniem technologii wodorowych oraz energii elektrycznej – 10.06.2024-godz. 10.00, Aula w budynku A przy ul. Racławickiej 15-17 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki)
Na wszystkie wykłady obowiązują zapisy pod adresem email: malgorzata.sikora@tu.koszalin.pl lub anna.matyja@tu.koszalin.pl
14 czerwca odbędzie się również „eko piknik” na terenie kampusu przy ul. Śniadeckich 2 w Koszalinie
Relacje z wykładów można obejrzeć na stronie: youtube.com/playlist?list=PLKO_BSo9hIzXH6h-r_LjkN4h9n0kcUlZo
Załączniki
Nazwa | |
---|---|
terminy wykładów.docx | Pobierz |