Upowszechnianie idei mediacji rówieśniczych w szkołach podstawowych oraz przybliżenie nowatorskiej metody konstruktywnego rozwiązywania konfliktów w szkołach to główny cel zorganizowanego w piątek (16 czerwca br.) w Szkole Podstawowej nr 3 w Koszalinie seminarium naukowo-metodycznego „Mediacje rówieśnicze w środowisku szkolnym”. Organizatorem konferencji był Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej. Współorganizatorzy to Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. księdza Jana Twardowskiego w Koszalinie.
Wydarzenie objął patronatem prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie. W składzie komitetu naukowego znaleźli się: prof. dr hab. Teresa Żółkowska, dr hab. Janina Świrko, prof. PK, dr Tomasz Parafiniuk, dr Lucyna Maksymowicz, dr Joanna Radko, dr Iwona Zychowicz i dr Piotr Boćko.
Uczestnicy wysłuchali następujących wystąpień:
– „mediacje w systemie sprawiedliwości” (Piotr Boguszewski, prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie);
– „mediacja rówieśnicza jako element kultury szkoły” (mgr Edyta Halista-Telus, Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej);
– „mediacje rówieśnicze w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie” (Mirosława Turczyn, dyrektor SP w Lejkowie i uczniowie tej placówki);
– „mediacje w „trójce” – symulacja mediacji rówieśniczej” (Anna Morka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 i uczniowie tej szkoły).
W czwartek (15 czerwca br.), w ramach „Szkolnego salonu mediatora” odbyły się indywidualne spotkania informacyjne dla rodziców i nauczycieli z dr. Tomaszem Parafiniukiem z Katedry Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Politechniki Koszalińskiej.
Od września br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Koszalinie rodzice i nauczyciele będą mogli wziąć udział w konsultacjach z obszaru mediacji szkolnych i rówieśniczych. Konsultacje poprowadzą dr Tomasz Parafiniuk i mgr Edyta Halista-Telus, wsparcia prawnego udzieli prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie, SSO Piotr Boguszewski.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska