Wizyta Studentów Politechniki Koszalińskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji w kotłowni FUB
Opublikowano 29.05.2023 09:51

 

Wizyta Studentów Politechniki Koszalińskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji w kotłowni FUB przy ul. Słowiańskiej 8 w dniu 26.04.2023 oraz w węzłach cieplnych w dniu 24.05.2023 r.

 

W dniu 26.04.2023 r. w ramach współpracy pomiędzy Politechniką Koszalińską a Miejską Energetyką Cieplną w Koszalinie grupa studentów I i II roku kierunku Sieci i Instalacje Budowlane wraz z opiekunem dr inż. Sylwią Janta-Lipińską odwiedziła kotłownię przy ul. Słowiańskiej 8 w Koszalinie. Dzięki uprzejmości Pana Łukasza Czerepaniaka oraz Pana Marka Drzała pracowników MEC Koszalin Studenci zapoznali się z procesem produkcyjnym energii cieplnej.

 

W budynku ciepłowni mogli zobaczyć pracujące tam urządzenia, w tym nowy kocioł gazowy, który przebudowany został z kotła pierwotnie pracującego na paliwo węglowe. Studenci zaznajomili się również z pracą systemu sterowania kotłów, pompownią oraz stacją uzdatniania wody. Na koniec mogli zobaczyć, jak działa system zautomatyzowanej obsługi pracy kotłów.

 

W ramach niniejszej wizyty Studenci dowiedzieli się od Pracowników MEC jakie są możliwości rozbudowy istniejących sieci ciepłowniczych oraz modernizacji ciepłowni. Poruszone zostały również kwestie regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska.

 

 

Z kolei w dniu 24.05.2023 grupa Studentów II roku kierunku Sieci i Instalacje Budowlane wraz z dr inż. Sylwią Janta-Lipińską odwiedziła dwa obiekty węzłów cieplnych obsługiwanych przez MEC Koszalin. Pierwszy z węzłów  zlokalizowany przy ul. Śniadeckich 2 jako węzeł trzy-funkcyjny zaopatrywał w ciepło bud. A, B, oraz C Politechniki Koszalińskiej. Dzięki uprzejmości Panów: Zbigniewa Wachowicza, Pawła Kędzia oraz Filipa Janika Studenci zapoznali się ze schematem technologicznym oraz pracą węzła cieplnego dostarczającego ciepło do budynku Politechniki na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji.

 

 

Następnie grupa Studentów udała się do węzła cieplnego zlokalizowanego przy ul. Wenedów 6. Tam dzięki Panu Andrzejowi Kowalczykowi mogli zapoznać się z pracą indywidualnego węzła cieplnego dwufunkcyjnego zaopatrującego w ciepło budynek mieszkalny wielorodzinny. Studenci na miejscu dowiedzieli się, że niniejszy węzeł dostarcza ciepło na potrzeby c.o. oraz c.w.u. (z rozdziałem na dwa stopnie podgrzewu). Węzeł ten dodatkowo współpracuje z instalacją fotowoltaiczną zlokalizowaną na dachu budynku.