Naukowiec z naszej uczelni — prof. dr hab. Kazimierz Szymański, kierownik Katedry Technologii Wody, Ścieków i odpadów na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji — był jednym z dwóch recenzentów rozprawy doktorskiej mgr. inż. Keio Mukawy, japońskiego studenta, a następnie doktoranta Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Rozprawa została przygotowana w ramach programu Doktorat wdrożeniowy.
Rozprawa doktorska pt. „Analiza procesu termicznej hydrolizy osadów ściekowych z odzyskiem energii na przykładzie oczyszczalni ścieków w Tarnowie" dotyczyła nowatorskich rozwiązań w zakresie termicznego przekształcania komunalnych osadów ściekowych i możliwości pozyskiwaniu biogazu jako czynnika energetycznego. Obrona rozprawy miała pozytywny wynik, a Rada Dyscypliny wnioskowała o nadanie mgr. inż. Keio Mukawa stopnia naukowego doktora z wyróżnieniem w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie: inżynieria mechaniczna.
Doktorant w ramach realizowanej rozprawy zaproponował zastosowanie szeregu elementów konstrukcyjnych i technologicznych, umożliwiających poprawę procesu termicznego przekształcania osadów ściekowych. Uwzględnił ideę gospodarki obiegu zamkniętego, w tym wykorzystanie strumienia odcieków z odwadniania osadów ściekowych do odzysku fosforu. W opracowanej przez doktoranta niezależnej linii technologicznej, pozwoliło to na produkcję substratu nawozowego i możliwości jego wykorzystania w rolnictwie.
Rozprawa doktorska została przygotowana w formule doktoratu wdrożeniowego. Jej temat niepodzielnie związany był z funkcjonowaniem Zakładu Oczyszczania Ścieków w Tarnowie, który w latach 2012 - 2016 wygenerował powstanie 26 958 Mg komunalnych osadów ściekowych. Ich przetwarzanie i zagospodarowanie na terenach rolnych okazało się bardzo kosztowne. Stąd pojawiła się potrzeba rozbudowy i przebudowy obiektów części osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w Tarnowie, w której uczestniczył Doktorant.
Głównym kierunkiem działań w zakresie przetwarzania osadów ściekowych było wdrożenie, pierwszej w Polsce na tę skalę, norweskiej technologii firmy Cambi THP® (ang. Thermal Hydrolysis Process) wraz z elementem nowego systemu instalacji termicznej hydrolizy osadów ściekowych. W rozprawie doktorskiej prezentowane były nowe rozwiązania, wdrożone na etapie badań naukowych oraz planowane do wdrożenia modyfikacje w trakcie funkcjonowania instalacji. Usprawniają one proces technologii termicznej hydrolizy osadów ściekowych z odzyskiem energii. Doktorant podjął wyzwanie zbadania procesu termicznej hydrolizy oraz opracowania modelu, który mógłby w istotny sposób przyczynić się do przedstawienia pełnego bilansu masy i energii biorącej udział w procesie.
Celem opracowania modelu procesu THP® było obliczenie podstawowych wskaźników determinujących zapotrzebowanie energetyczne procesu termicznej hydrolizy oraz wydajności instalacji w zależności od przyjętych w założeniach parametrów i ich wartości. W tym zakresie doktorant nadal współpracuje z firmą norweską, której technologia została wdrożona na świecie w około 70 instalacjach wodociągowych.