Grupa studentów z Turcji i Włoch, którzy studiują w Politechnice Koszalińskiej w ramach programu wymiany Erasmus+, zwiedziła Zagrodę Jamneńską. Studenci obejrzeli wystawę w chałupie kmiecej, zwiedzili zabytkowy Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Jamnie. Wzięli też udział w warsztatach, podczas których stworzyli „lalki motanki”. – Chcieliśmy zaprezentować studentom uczestniczącym w wymianie międzynarodowej zwyczaje związane z lokalną kulturą – tłumaczy Aleksandra Zając z Biura Mobilności Międzynarodowej Politechniki Koszalińskiej.
„Lalki motanki” to słowiańskie figurki pełniące funkcję amuletu. Mają przynieść powodzenie, szczęście, miłość i dostatek. Wykonuje się je bez szycia, „motając" rwane kawałki materiałów i sznurków. Prostota wykonania lalek fascynuje i przyciąga uczestników warsztatów. Lalki tego typu to ludowy zwyczaj, który pojawił się wśród osadników naszego terenu po 1945 roku. - Warsztaty bardzo podobały się studentom – dodaje Aleksandra Zając.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Mobilności Międzynarodowej we współpracy z pracownikami Zagrody Jamneńskiej. Ze względu na obostrzenia sanitarne warsztaty odbyły się w dwóch turach.