22 kwietnia br. dr Eugeniusz Żuber, prawnik, samorządowiec, publicysta i autor książek, działacz społeczny i orędownik utworzenia województwa środkowopomorskiego, głosami radnych miejskich Koszalina otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Koszalina. 11 maja br., w sali Senatu Politechniki Koszalińskiej, z zachowaniem ograniczeń sanitarnych, dr Eugeniusz Żuber spotkał się z członkami komitetu, którzy inicjatywę zamienili w uchwałę, Piotrem Jedlińskim, prezydentem Koszalina oraz dr Janem Kuriatą, przewodniczącym RM. Gospodarzem spotkania, które dało okazję do przekazania gratulacji nowemu Honorowemu Obywatelowi Koszalina, była dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej.
W skład Komitetu Honorowego Obywatelstwa Miasta Koszalina dla dr. Eugeniusza Żubera weszli: Jadwiga Topolan, przewodnicząca, prof. Danuta Zawadzka, dr Monika Pawłowska, Roman Biłas, Piotr Huzar, Piotr Jaśkiewicz, Sergiusz Karżanowski, Sławomir Michalik i dr Wiesław Zinka.
– Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, mając dzisiaj wyłączność na spotkanie z naszym gościem – mówiła prof. Danuta Zawadzka.
Wspólnie z Piotrem Huzarem, prezesem Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i przewodniczącym Rady Uczelni, rektor złożyła gratulacje dr Eugeniuszowi Żuberowi.
– To dla mnie honor i zaszczyt, że mogę z panem od lat współpracować – uznała prof. Danuta Zawadzka. Dziękując za sprawną organizację pracy gremium, rektor przekazała przewodniczącej komitetu kwiaty. – Podczas pierwszego spotkania przypisaliśmy sobie role, ale pani rola była najtrudniejsza. Bez pani zaangażowania to wszystko mogłoby się nie udać – podkreśliła.
Jadwiga Topolan przyznała: – Całym sercem byłam za przyznaniem tego tytułu. Dziękuję państwu za mandat zaufania.
Po poczęstunku, specjalnie na tę okazję przygotowanym tortem z napisem „Honorowy Obywatel Koszalina”, głos zabrał dr Jan Kuriata: – Pomysł zyskał ogromne poparcie i aprobatę wszystkich osób, do których trafił, również dzięki działaniom komitetu.
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński przypomniał: – Przed nami przyjemność oficjalnego wręczenia nowemu Obywatelowi Honorowemu tego tytułu. Obawy o powodzenie przedsięwzięcia miałem tylko wtedy, gdy wystąpił najwyższy wzrost zachorowań, a trzeba było zbierać podpisy pod kandydaturą. Teraz ze spokojem poczekamy na zniesienie obostrzeń.
Dr Eugeniusz Żuber wyliczył, że propozycję nadania mu tytułu poparły trzy grupy: inicjatywna, osób, które podpisały listy poparcia i wreszcie radnych miejskich. – Nie przypuszczałem, że znajdę się w gronie honorowych obywateli – oznajmił dr Eugeniusz Żuber. – Najwyraźniej dostrzeżone zostały trzy ścieżki mojej działalności. Pierwsza to praca w samorządzie, druga to napisanie dziewięciu książek, a trzecia to serce, uczucia, czas i inwencja oddane na rzecz walki o województwo, czyli przywrócenie miastu rangi stolicy Pomorza Środkowego.
W ciągu ponad 40 lat pracy zawodowej i aktywności samorządowej w Koszalinie, dr Eugeniusz Żuber był kierownikiem Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego (1974-1976), dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury (1976-1979), wiceprezydentem (1979-1986) i prezydentem Koszalina (1986), przewodniczącym Sejmiku Województwa Koszalińskiego (1994-1998), radnym miejskim (1994-2014) z kadencją przerwy. Przez trzy kadencje był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej. Był również nauczycielem akademickim, członkiem wielu organizacji pozarządowych/. Wciąż jest zagorzałym kibicem sportowym, jak dodaje - wszystkich klubów, które reprezentują Koszalin.