Ważny dzień w życiu młodej badaczki. W czwartek (8 grudnia br.) rozprawę doktorską w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych obroniła mgr inż. Renata Pigoń z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG) Politechniki Koszalińskiej. W badaniach skoncentrowała się na analizie pracy masztów z zastosowaniem różnego rodzaju odciągów.
Doktorantka jest absolwentką naszej uczeni. W 2015 roku ukończyła studia magisterskie na kierunku budownictwo (specjalność konstrukcje budowlane i inżynierskie). Pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Konstrukcji Metalowych WILŚiG.
Obrona przygotowanej przez nią rozprawy odbyła się na macierzystym wydziale przed komisją powołaną przez Senat Politechniki Koszalińskiej. Komisji przewodniczył dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Środowiska i Geodezji, prof. dr hab. inż. Robert Sidełko. Tytuł dysertacji brzmi: „Wybrane zagadnienia analizy masztów z uwzględnieniem sprężysto-plastycznych właściwości odciągów”. Promotorem rozprawy była dr hab. inż. Monika Matuszkiewicz, prof. PK.
Autorka zajęła się wybranymi zagadnieniami dotyczącymi analizy masztów, ze szczególnym uwzględnieniem sprężysto-plastycznych właściwości odciągów. Maszty to konstrukcje, które są powszechnie stosowane m.in. w telekomunikacji do wyniesienia nieraz na znaczne wysokości urządzeń telekomunikacyjnych (anten czy urządzeń telefonii komórkowej). Są z pozoru prostym układem konstrukcyjnym. W rzeczywistości są bardzo trudne do zaprojektowania i montażu z uwagi na szereg geometrycznych i materiałowych nieliniowości oraz wysoką wrażliwość na dynamiczny charakter oddziaływania wiatru.
Celem przygotowanej rozprawy było wykazanie różnic w pracy statycznej konstrukcji masztów z odciągami z lin o charakterystyce liniowo-sprężystej i niesprężystej. Autorka opracowała metodykę badań doświadczalnych lin w oparciu o najnowsze przepisy i wytyczne normowe. Przygotowała stanowisko badawcze, przeprowadziła badania doświadczalne lin o różnej konstrukcji. Wyniki analiz potwierdzają różnicę w pracy masztów z odciągami w zakresie liniowo-sprężystym i niesprężystym. Wnioski z analiz mają wartość praktyczną i mogą być wykorzystywane przez projektantów tego typu konstrukcji.
Przygotowaną rozprawę pozytywnie ocenili recenzenci: dr hab. inż. Elżbieta Urbańska-Galewska, profesor Politechniki Gdańskiej i dr hab. inż. Lucjan Ślęczka, profesor Politechniki Rzeszowskiej. Podkreślali, że o wartości pracy przesądza podjęcie badań dotyczących wpływu zmiennego czynnika na ocenę niezawodności masztów. Podczas obrony doktorantka zaprezentowała przyjęte hipotezy badawcze i omówiła wyniki badań doświadczalnych wybranych typów lin i analizę konstrukcji masztów z zastosowaniem wybranych rodzajów lin. Odpowiedziała na szczegółowe uwagi i pytania recenzentów dotyczące przeprowadzonych badań i interpretacji ich wyników.
Komisja doktorska poparła wniosek w sprawie przyjęcia obrony rozprawy doktorskiej mgr inż. Renaty Pigoń. Ostateczna decyzję dotyczącą nadania stopnia doktora nauk inżynieryjno-technicznych podejmie Senat Politechniki Koszalińskiej.