68 nauczycieli akademickich odebrało z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy decyzję o nadaniu tytułu profesora. Znalazł się wśród nich przedstawiciel naszej społeczności akademickiej – prof. dr hab. inż. Mariusz Leszek Kaczmarek.
Prezydent RP postanowieniem z 21 września 2020 r. nadał naukowcowi z naszej uczelni tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Obowiązujące wówczas ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19 utrudniły wręczenie decyzji. Stało się to niedawno – 15 grudnia 2022 r. Prof. Leszek Kaczmarek odebrał nominację z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Naukowiec jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Od ukończenia studiów do 2012 roku pracował w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku, z którym naukowo współpracuje do dzisiaj. W latach 2002-2015 był zatrudniony również na stanowisku profesora uczelni na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a w latach 2012-2017 w Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Od października 2012 roku pracuje na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej na stanowisku profesora uczelni. Od 2018 roku pełni funkcję kierownika Katedry Geotechniki, Budownictwa Drogowego i Hydrotechniki.
Specjalizuje się w matematycznym modelowaniu ruchu rumowiska. Jest autorem ponad 70 publikacji, w większości artykułów w recenzowanych czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz materiałów z konferencji międzynarodowych i krajowych. Był wykonawcą grantów badawczych, kierował zespołami badawczymi realizującymi projekty finansowane w drodze konkursów krajowych i zagranicznych. Brał również udział w wielu projektach międzynarodowych finansowanych z funduszy UE. W ramach współpracy z otoczeniem gospodarczym, wykonywał ekspertyzy z wykorzystaniem autorskiej metody opisu ruchu rumowiska i predykcji transportu osadów. Był promotorem kilku doktoratów oraz ponad 40 prac inżynierskich i magisterskich oraz 2 ukończonych doktoratów.
Prof. Leszek Kaczmarek od lat jest członkiem różnych gremiów eksperckich i naukowych: Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa i Komisji Gospodarki Wodnej delty Wisły Oddziału PAN w Gdańsku. Za swoje najważniejsze osiągnięcie naukowe uważa opracowanie autorskiej metody opisu dynamiki rumowiska i predykcji transportu osadów.