Wizyta studentów naszego wydziału w Mostostal Kraków S.A, laboratoriach AGH Kraków i na budowie nowego mostu przez Dunajec
Opublikowano 19.12.2022 11:18

W dniach 6-9 listopada 2022, dzięki środkom z projektu POWR i dużym współudziale naszego Wydziału, zrealizowana została kolejna wizyta studyjna WS2. Głównym organizatorem wizyty naszych studentów w Mostostal Kraków S.A, w laboratoriach AGH Kraków i na budowie nowego mostu przez Dunajec w Ostrowie koło Tarnowa była dr inż. Renata Pigoń z Katedry Konstrukcji Metalowych, którą wspierał cały zespół. W wizycie tej wzięło udział 17. studentów Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji kierunku budownictwo I i II stopnia. W Wytwórni Konstrukcji Stalowych firmy Mostostal Kraków S.A. studenci zapoznali się z procesem prefabrykacji konstrukcji stalowych począwszy od etapu przystąpienia do przetargu, zamówienia materiałów, po przygotowanie opracowań technologicznych umożliwiających odpowiednią koordynację i nadzór pracy w halach produkcyjnych. Zwiedzili hale wytwórni, w których przeprowadzane są wszystkie prace związane ze wstępnym oczyszczaniem, trasowanie, cięcie ręczne i  automatyczne elementów stalowych, wiercenie i wykrawanie otworów w blachach i profilach stalowych czy szlifowanie oraz wykonuje się spawanie automatyczne, próbny montaż konstrukcji a także badania nieniszczące połączeń spawanych.

W Wydziału Malarni pokazano studentom w jaki sposób przygotowuje się powierzchnię elementów stalowych pod powłokę malarską. Poza tym na placu magazynowym można było zaobserwować przygotowanie elementów wysyłkowych do transportu na miejsce budowy. Duże wrażenie wywarły na studentach wielkogabarytowe elementy konstrukcji mostowych. Po wizycie w wytwórni grupa udała się do Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie w Laboratorium Transportu Linowego można było zobaczyć badanie magnetyczne stanu technicznego liny stalowej, pozwalające na wykrycie wad i uszkodzeń w linie z zastosowaniem stałego pola magnetycznego. Poza tym grupa zapoznała się z aparaturą badawczą i możliwościami pomiarowymi pracowników Laboratorium.

W kolejnym laboratorium, Laboratorium Maszyn Górniczych, studenci mogli zobaczyć m. in.: stanowisko do badania ścieralności skał, a także stanowisko do badania wiertarek hydraulicznych i procesu wiercenia obrotowego. Duże wrażenie wywarła na nas wizyta w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu imitującym warunki panujące w kopalni węgla kamiennego wraz z całym osprzętem jaki jest wykorzystywany podczas wydobywania surowca. Można było się  poczuć tam jak w szybie kopalnianym.

        Drugi dzień wizyty studyjnej przeznaczony został na zwiedzanie budowy nowego mostu przez Dunajec w miejscowości Ostrów k. Tarnowa, będącego częścią łącznika z autostradą A4. Nowy most nad Dunajcem powstaje w ramach budowy nowej drogi, łączącej węzeł autostradowy w Wierzchosławicach z Mościcami. Generalnym wykonawcą jest firma Metrostav Polska S.A. Most ma konstrukcję o długości 830 metrów, składającą się z trzech ustrojów: dwóch skrajnych o sprężanej wieloprzęsłowej konstrukcji belkowo-płytowej oraz środkowego o sprężanej trójprzęsłowej konstrukcji skrzynkowej, znajdującego się bezpośrednio nad rzeką. Kierownik Budowy oprowadził naszą grupę po praktycznie wszystkich zakamarkach tej budowy. Na płycie pomostu, skrajnego ustroju można było zobaczyć sposób kotwienia prętów sprężających, żelbetową konstrukcję pomostu wraz ze specjalnym rusztowaniem. Natomiast na pomoście przęseł nurtowych, można było z bliska zobaczyć specjalne wózki CVS, które umożliwiały budowę ustroju nośnego w postaci jednokomorowej żelbetowej i sprężanej skrzyni metodą nawisową.. Dzięki tym wózkom każdego tygodnia budowano kolejny, kilkumetrowy fragment przęsła po obu stronach filarów. Wewnątrz skrzyni można było zobaczyć przygotowane dewiatory pod montaż kabli sprężających, a także sposób kotwienia specjalnych wózków CVS, wykorzystywanych do tzw. betonowania nawisowego.