Prowadzony od początku kwietnia br. projekt pod nazwą „Realizacja prac B+R celem wprowadzenia na rynek innowacyjnej, modułowej stacji sanitarnej dla sektora HoReCa” – to kolejny wkład naukowców Politechniki Koszalińskiej w rozwój badań pozwalających ograniczyć skutki zagrożenia epidemicznego. Jego przedmiotem będzie opracowanie modelu wydajnej i efektywnej stacji sanitarnej.
Sercem stacji ma być, zbudowany od postaw, modułowy układ oczyszczania powietrza i regulacji jego wilgotności. Urządzenie jest projektowane z myślą o obiektach użyteczności publicznej (głównie z branży hotelowej i gastronomicznej). Projekt wpisuje się w działania z zakresu B+R (Badania i Rozwój).
– Jego celem jest rozwój badań naukowych i innowacji technologicznych – wyjaśnia kierownik naukowy projektu, a zarazem prorektor ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK. – Podstawą podjętych działań jest transfer technologii i współpraca pomiędzy uczelnią i przedsiębiorstwem z sektora małych i średnich firm.
Powstanie model próbny
Towarzystwo Handlowe Alplast sp. z o.o. ma doświadczenie w branży usług informatycznych, ale też w branży produkcyjnej (obudowy do komputerów, pojemniki na laptopy, specjalistyczne meble biurowe, kioski multimedialne). Warto wspomnieć, że w tej firmie studenci Politechniki Koszalińskiej odbywają praktyki, pracują tam także absolwenci uczelni.
W ostatnim czasie firma podjęła się przygotowania stacji sanitarnych do instytucji użytku publicznego (m.in. odkażacze z dozownikami). Projekt, który wspólnie z uczelnią Alplast realizuje w formule partnerstwa naukowo-przemysłowego, ma pomóc w udoskonaleniu konstrukcji tych urządzeń.
Naukowcy zajmują się badaniami bakteriologicznymi, konstrukcyjnymi i materiałowymi. Ich zadaniem będzie opracowanie wszystkich niezbędnych do działania wynalazku komponentów technologicznych.
W centrach badawczych uczelni drukowane będą elementy konstrukcji (do wydruku zostaną użyte proszki różnych metali). W ramach projektu prowadzone będą badania bakteriologiczne pozwalające ocenić efektywność, z jaką urządzenia odkażają pomieszczenia. W efekcie powstanie model próbny stacji sanitarnej, który poddany zostanie wielu testom oceniającym jego sprawność.
Poligonem będą hotele
Nad projektem pracują naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej: dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK (równocześnie prorektor ds. nauki), dr Ewa Czerwińska, dr inż. Łukasz Rypina i mgr inż. Piotr Zmuda Trzebiatowski.
– To zespół naukowców, których ambicją jest tworzenie autorskich rozwiązań konstrukcyjnych dotyczących między innymi filtrów oraz napowietrzaczy z elementami proszków metali szlachetnych – podkreśla prof. Tomasz Królikowski, dodając, że w zespole znaleźli się pracownicy Katedry Inżynierii Biomedycznej i Katedry Inżynierii Systemów Technicznych i Informatycznych, a także Centrum Szybkiego Prototypowania i Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego. – Działalność tego zespołu to przykład dobrej współpracy badawczej.
Projekt pod nazwą „Realizacja prac B+R celem wprowadzenia na rynek innowacyjnej, modułowej stacji sanitarnej dla sektora HoReCa” uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Łączna wartość przedsięwzięcia wynosi blisko 1 mln 430 tys. zł.
W ostatnim etapie prac przygotowany prototyp urządzenia zostanie przetestowany w warunkach rzeczywistych. „Poligonem doświadczalnym” będą hotele zlokalizowane w pasie nadmorskim.
Opracowany wynalazek ma być zgłoszony do ochrony patentowej. Termin zakończenia projektu to marzec 2023 roku.