Tegoroczna edycja Koszalińskiego Kongresu Kultury (KKK) upłynęła pod hasłem Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek 14 października br., a zakończyło 15 października br. w godzinach wieczornych. Politechnika Koszalińska po raz pierwszy była partnerem konferecji. Uczelnia od 2020 r. realizuje projekt Politechnika Koszalińska wspiera kulturę, aktywnie i na różnych polach uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta i regionu. Nie inaczej było podczas KKK. Wiele wątków w dyskusjach i prezentacjach dotyczyło Politechniki Koszalińskiej i wydarzeń wspieranych przez uczelnię. Śmiało można powiedzieć, że z roku na rok coraz więcej organizatorów imprez wchodzi w partnerstwo z Politechniką Koszalińską. W tym roku do tego grona dołączył BassFest Koszalin. Uczestnicy kongresu i przedstawiciele instytucji, m.in. Archiwum Państwowe w Koszalinie, Good Vibe Festiwal, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie wskazywało na uczelnię, jako podmiot wyróżniający się przy organizacji wielu imprez. Politechnika Koszalińska została również wpisana w mapę koszalińskich miast przyjaznych kulturze.
Podczas kongresu pracownicy uczelni wzięli udział w panelach dyskusyjnych. Podczas pierwszego rozmawiano o tym, jak kultura wpływa na rozwój miasta i integrację mieszkańców. Wystąpił w nim Bartosz Warzecha - architekt, asystent na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Współautor wielu nagrodzonych projektów z dziedziny architektury i urbanistyki opowiadał o prototypowaniu, technice pomocnej przy rewitalizacji obszarów miejskich.
Najpełniej uczelnia zaprezentowała swoje działania, możliwości i potencjał podczas paneli pod wspólnym hasłem Miasto - Akcja, który dotyczył nowych miejsc w przestrzeni miasta. O Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia opowiedział jej animator Remigiusz Błaszków. Kreślarnia przeszła w ubiegłuch latach gruntowną modernizację. W działającej od roku przestrzeni udało się zorganizować podad 50 wydarzeń.
W spotkaniu wzięła rónież udział dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, która uzupełniła wypowiedź szefa Kreślarni słowami: - Cieszę się, że wspólnie z innymi osobami i podmiotami możemy działać dla dobra wspólnego, w tym przypadku dla kultury. Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, kto stawia na rozwój miasta, środowiska, społeczności lokalnej, a przede wszystkim młodych ludzi. Spotkajmy się na Politechnice Koszalińskiej.
Podczas imprezy uczestnicy mogli podziwiać dotychczasowy dorobek Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego. Na stanowisku w holu CK 105 Sebastian Banucha, pracownik centrum i student, zaprezentował część dotychczasowych wydruków. Wyjaśniał również tajniki druku 3D zainteresowanym. Na stanowisku można było zobaczyć pracującą drukarkę przemysłową, w której na miejscu wykonano drobne projekty. Przez cały dzień stanowisko cieszyło się bardzo duzym zainteresowaniem.
Maciej Mazurkiewicz, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa prowadził warszaty artystyczne z sitodruku. Podczas kongresu każdy chętny mógł nanieść specjalnie przygotowane nadruki na bawełniane torby, przygotowane przez organizatorów. Ten dzień obfitował w inne warsztaty artystyczne: muzyczne, rękodzieła i rzeźby społecznej. Odbył się również kiermasz sztuki.
Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miejski w Koszalinie i Centrum Kultury 105 w Koszalinie.
fot. Justyna Horków / Tomasz Majewski