Pracownia finansowo-giełdowa na Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 01.09.2022 14:12

Będzie jak na prawdziwym giełdowym parkiecie: ekrany prezentujące aktualne ceny akcji i kursy walut, a przed nimi studenci - niczym maklerzy - bacznie śledzący notowania. Będzie nawet dzwon dający sygnał do rozpoczęcia sesji giełdowych. Na Wydziale Nauk Ekonomicznych (WNE) Politechniki Koszalińskiej trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia laboratorium finansowo-giełdowego.

Studenci zdobędą tu praktyczną wiedzę dotyczącą inwestycji na rynku papierów wartościowych. Pracownicy WNE będą zaś mogli prowadzić badania naukowe.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu pracowników Katedry Finansów i Katedry Ekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych, którzy zajmują się tematyką inwestycyjno-finansową, giełdową i zagadnieniami dotyczącymi rachunkowości. Przedsięwzięcie wspierają finansowo: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie.

Utworzenie pracowni z profesjonalną salą transakcyjną to inicjatywa wzorowana na najlepszych rozwiązaniach akademickich. – W Polsce takie pracownie działają w wiodących ośrodkach naukowych. Ja miałam okazję bliżej zapoznać się z pracownią w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – wyjaśnia dr Anna Szczepańska-Przekota z Katedry Finansów, pomysłodawczyni i osoba odpowiedzialna za wdrożenie projektu.

Przedsięwzięcie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi rozpoczynających kształcenie na naszej uczelni. Tu będą mogli poszerzać wiedzę i zdobyć umiejętności praktyczne związane z tematyką finansowo-inwestycyjną.

- Nowa pracownia przypomina biuro maklerskie i pracownię analityków finansowych. Została urządzona jak klasyczna sala transakcyjna. To ułatwi realizację celów edukacyjnych – tłumaczy dr Anna Szczepańska-Przekota. – Ważne, by uczestnicy zajęć mogli na bieżąco śledzić najważniejsze informacje z rynków finansowych: indeksy Giełdy Papierów Wartościowych i najważniejszych giełd światowych, notowania spółek giełdowych, notowania rynku surowców i kursy walutowe.

W pracowni zamontowano 20 stanowisk komputerowych pozwalających na pracę w mniejszych grupach. Każde stanowisko zostało wyposażone w podwójny monitor, co ułatwi zarządzanie i analizę danych. Powstała też ściana wizyjna: na sześciu monitorach będzie można m.in. śledzić treści z różnych źródeł internetowych (notowania giełdowe akcji, surowców i walut). Zamontowano także monitor interaktywny (FLIP2) umożliwiający sprawne zarządzanie treścią. Pracownia została wyposażona w dodatkowe urządzenia (klimatyzator, odpowiednie oświetlenie).

Są atrybuty rynku papierów wartościowych: zegary wskazujące czas w miastach, w których działają największe giełdy światowe (Nowy Jork, Londyn, Tokio, Moskwa, Warszawa), dzwon rozpoczynający sesje giełdowe, a w najbliższym czasie zostanie zawieszony także wizerunek byka i niedźwiedzia (symbole giełdowej hossy i bessy).

Uruchomienie pracowni jest planowane na początek października. Potem w sali ruszą już regularne zajęcia ze studentami (będą tu mogły odbywać się zajęcia z analizy rynku papierów wartościowych, rynków terminowych, rynków walutowych a także innych przedmiotów m.in. finansów, rachunkowości, ekonometrii czy statystyki).

Wsparcie studentów i wykładowców zadeklarowały następujące instytucje: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Credit Suisse, X-Trade Brokers Dom Maklerski SA oraz koszaliński oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Istotą laboratorium będzie też współpraca z biznesem w zakresie wprowadzania innowacyjnych rozwiązań dotyczących finansowania działalności gospodarczej i inwestycyjnej oraz zarządzania finansami przedsiębiorstw. Doświadczenie pracowników naukowych i infrastruktura laboratorium umożliwią wykonywanie prognoz, modelowanie ryzyka finansowego i walutowego.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechniki Koszalińskiej